Mr.DKS

For home delivery of The DKS Newsletter with the latest bits and insider tips! Just enter your Email:



AFC

MAN
Artnet
ArtCal
Google

youtube

translate
AsiaTimes
artcards.cc
CraigsListNY
post.thing.net
Zing Rec's NY
ArtForumGuide

Recent10DKS-C
ProjectSyndicate
WhiteHotMagazine
Roosevelt Institute
JerrySaltzNYmag
Huffington Post
BeautifulDecay
TheGoldenAge
Partycrashers
GeraldCelent

NonMagReal
Daily Beast
Wikipedia

Flavorpill
dailykos

Current
GOLD

Slo-TV

Cuckoo
ArtSlantNY
Magnafique
Arty Eateries
Digital Artists
BeautifulDecay
Culture Pundits
World Of Wonder
Habitat for Artists

Ace Hotel DKS List

Singularity University
NYTtwo coats of paint

Kids TheArtLawBlog

Conflicts of Interest
Tyler Green's MAN

Whitney Museum
Recent10DKS-B
Recent10DKS-A

Recent09DKSB
Recent09DKS
JustPast DKS
BrooklynRail

NEWSgrist

Diacritical

NYTimes
Cronaca

ionarts
MOCA
PS.1
Artlies
bloggy
Carol Es

Greg.org
Vitro Nasu

OC Art Blog
Critical Miami
James Wagner

art.blogging.la

Art for a Change

Gregg Chadwick

Hustler of Culture

Positive Ape Index
Edward Winkleman

The Next Few Hours
Miami Art Exchange
Intrepid Art Collector
ModernArt Obsession

San Francisco Chronicle

St. Louis Post-Dispatch

Art History Newsletter
Chelsea Art Galleries
DallasMorningNews

The Guardian (UK)
ShowOn the Road

Global Warming

Art Newspaper
Modern Kicks
Joao Ribas
mefeedia

Art Soldier

Brian Sholis

Heart as Arena

Lee Rosenbaum

Freer/Sackler
Eve Mosher

de Young

Hammer

Hirshhorn
Amp Power

Boston Globe
Baltimore Sun

WashingtonPost
School of the AIC

Houston Chronicle
DisciplineThePainter

Int'l Herald Tribune

Los Angeles Times
Mpls. Star Tribune

Citypages (Mpls)

Grammar . police

Boston Phoenix
White Column

Conscientious
AboveTheLaw

gallery hopper

San Diego U-T

Brooklyn Rail
Miami Herald
The Stranger

Village Voice

New Yorker

LA Weekly
Philly Inky
New West
New York
Newsday

Glasstire




Friday June 18th
  • Movie, The Life & Art of Ernst Ludwig Kirchner (2001) German with English subtitles (86 min.) at The Metropolitan Museum of Art, 1000 5th Avenue at 81rst Street, 6
  • Roxana Perez-Mendez Performance & Conversation at EFA Gallery, 323 West 39th Street, 6:30-8:30
  • Consume at Exit Art, 475 10th Avenue at 36 Street, 7-10
  • Ecoaesthetic w/ Anthony Hamboussi, Chris Jordan, Christopher LaMarca, David Maisel, Edward Burtynsky, Jo Syz, Mitch Epstein, Susannah Sayler / The Canary Project & Sze Tsung Leong at Exit Art, 475 10th Avenue at 36 Street, 7-10
  • Yevgeniy Fiks Ayn Rand in Illustrations at Winkleman Gallery, 621 West 27th Street, 6-8 (OMG How could you?! A nest of Objectivists!)
  • Fade to Black at Sara Meltzer, 525-531 West 26th Street, 11am-6 (no opening)
  • Hecates Lab at Senior & Shopmaker, 210 11th Ave at 25th Street, 11-6 (no opening)
  • Works on Paper w/ Alejandro Chen-Li, Andrea Coghlan, Brett Manning, Carrie Stone, Christian Herr, Matthew Feyld, Stacey Rozich, Tatiana Kamneva & Yura Osborn at 21 Ludlow, 21 Ludlow Street, 8-11pm
  • Silent Auction to support emerging artists at Viva La Crepe, 300 Bleecker Street at Barrow, 6-9, rsvp to eyelevelbqe@gmail.com
  • Performance, Nicoline van Harskamp presents the US Premiere of Expressive Power Series Part 1: Max Bonner on the Phenomenology of Speech at New Museum of Contemporary Art, 235 Bowery, $12, 7pm
  • From My Window at New York Public Library, Hamilton Fish Park Branch, 415 East Houston Street, 3pm
  • Talk, Ben Wolf, Mary Beth Burton, Sarah Walko, Serra Fells, Swoon, Tod Seelie Konbit Shelter one-night artist talk & benefit led by Swoon at Christina Ray, 30 Grand Street, 7-9
  • Brand New Bag: The RISD MFA Sculpture Graduates w/ Alee Peoples, Anders Johnson, Brett Windham, Jonggeon Lee, Joshua Webb, RC Sayler & Terra Goolsby at Recess Activities, Inc., 41 Grand Street, 7-9
  • Into the void curated by Jeanne Brasile w/ Alex Lockwood, Cody Trepte, Darren Jones, David Meyer, Gianluca Bianchino, Jen Blazina, Kristofer Harzinski, Marc D'Agusto, Vandana Jain & William Cromar at Index Art Center, 585 Broad Street, Newark, 6-9
  • Andrew Garn. Ellen Carey, others -- Polaroid: Instant Joy! at A.M. Richard Fine Art williamsburg/greenpoint, 328 Berry Street, 3rd fl., Brooklyn, at 11211, 917.570.1476, 6-8
  • Somewhere Between Heaven & Hell w/ Alexis Trice, Ema, Josh McCutchen, KOSBE, Robbie Busch & Skewville at Mighty Tanaka Gallery, 68 Jay Street, Ste. 416, Brooklyn, Dumbo, 6-9
  • Warren Neidich "Cindy Unveiled"Warren Neidich Cindy Unveiled at Louis V.E.S.P., 140 Jackson Street, Ste. 4D, Brooklyn, 7-10 >
  • Sonjie Feliciano Solomon, Frozen & Filtered + Amanda Dow Thompson, phantasm at Causey Contemporary, 92 Wythe Avenue, Brooklyn, 6-9
  • Ember Keepers: A Painting Exhibition curated by Brian Rattiner w/ Arielle Amenoff, Brian Rattiner, Leah Wolff, Leon Benn at Arch Collective NYC, 18 Wyckoff Avenue, Bushwick, Brooklyn, 6-10
  • Dialogue Beyond Reality curated by Nahid Hagigat w/ Alex Cascone, Anderson Zaca, Aphrodite Desiree Navab, Bahar Behbahani, Meredith Bergmann, Nosrat Nosratian, Robin Antar & Roya Farassat at Zora Art Space, 315 4th Avenue, Brooklyn, 7:30-9
  • Literary Prom Night at The Diamond Bar, 43 Franklin Street at Calyer, Brooklyn, 8-10
  • Celebration of Jeremy Sigler's Crackpot Poet at the Boiler, 191 North 14th Street, betw Berry & Wythe, Brooklyn, 7
Thursday June 17th
  • Markus Linnenbrink Nomatterwhereyougothereyouare at Number 35, 39 Essex Street, betw Hester & Grand, 6-9
  • Franck Salzwedel at Cappellini, 152 Wooster Street, betw Prince & Houston, 6-8
  • Trenzinfizting EFEM curated by Sidhant Bhagchandani, Performance w/  Amanda Wong, Andrea DiStefano, Kathryn Garcia, Must Burn Books, Nickolaus Typaldos & Samuel Consiglio at The Garment Room, 112 Greene Street, lower level, 7-11pm
  • Clare Streetephenson & Jesse Jones at Location One, 26 Greene Street, betw Canal & Grand, 6-8
  • Franck Salzwedel at Cappellini, 152 Wooster Street, betw Prince & Houston, 6-8
  • Franck Salzwedel at Blackston, Cappellini, 152 Wooster Street, 6-8
  • Raquel Nave live free in hell at Mountain Fold Gallery, 55 5th Avenue, betw 12 & 13 Street, fl. 18, 7-9
  • desigNYC Exhibition at Pratt Manhattan Gallery, 144 West 14th Street, 6-8
  • Opium Live w/ Tony Arcabascio, Rivka Galchen, Joseph Keckler, Erin Markey, & Cookies at The Kitchen, 512 West 19th Street, 7
  • Christian Faur The Land Surveyors at Kim Foster Gallery, 529 West 20th Street, 6-8
  • Martine Bellen reads from her new novella at 571 Projects, 551 West 21st Street, Unit 204A, 6
  • Daniel Miller Dan Miller, Large Drawings at Ricco/Maresca Gallery, 529 West 20th Street, 3rd fl., 6-8
  • Optical, Beauty in the Mundane at Raandesk Gallery, 16 West 23rd Street, 4th fl., 7-9
  • ATMs Summer Survey, 542 West 24th Street, 6-8
  • Edward Burtynsky Video Night- Featuring Manufactured Landscapes at Hasted Hunt Kraeutler, 537 West 24th Street, 6-8 (film begins at 6:30)
  • Christopher James Wilson: In Your Face at New Century Artists Inc., 530 West 25th Street, Ste. 406, 6-8
  • Sofia Maldonado at Concrete Jungle, 521 West 26th Street, 6-8
  • Yumiko Nagata at Onishi Gallery, 521 West 26th Street, 6-8
  • Heat Wave w/ Bani Abidi, Eko Nugroho, Fikret Atay, Maya Schindler, Mounira al Solh & Noa Charuvi at Lombard-Freid Projects, 531 West 26th Street, 2nd fl., 6-8 Below: Noa Charuvi, Bedroom, 2010, Oil on Canvas, 60 x 84"
  • Noa Charuvi
  • Sofia Maldonado Concrete Jungle Divas at Magnan Metz Gallery, 521 West 26th Street, 6-8
  • Boris Bendikov Naked Iron at Sputnik Gallery, 547 West 27th Street, 5th fl., 6-8
  • Default State Network: Summer Group Show curated by Ryan Wallace w/ Alex Dodge, Andrew Schoultz, Chris Duncan, Elise Ferguson, Glen Baldridge, Hilary Pecis, Jaq Chartier, Joseph Hart, Keegan McHargue, N. Dash, Ryan Wallace & Will Yackulic at Morgan Lehman Gallery, 317 10 Avenue, betw 28th & 29th Street, 6-8
  • Bruce Davidson discussing his lifes work & celebrating his catalogue raisonne, Outside Inside, at NYPL Liebman Berger Forum, 476 5th Avenue, Rm 227, at 42nd Street, 6, seating first come first served
  • Annual Bloomsday Celebration at American Irish Historical Society, 991 5th Avenue, betw 80th & 81st, 6, rsvp to janeannem@iabny.org
  • Wednesday Socials in conjunction with the Painting With Pictures exhibition at Casita Maria Center for Arts & Education, 928 Simpson Street, betw Barretto & 163rd, Bronx, 3-5, rsvp to articleprojects@gmail.com
  • Tabor Wind Quintet & Batteries Duo play Issue Project Room, 232 3rd Street, 3rd fl., betw 3rd & 4th, Brooklyn, 8, $10
  • As Above So Below; Micro Mundi w/ Elaine Duigenan, Odette England at Klompching Gallery, Brooklyn, Dumbo, 111 Front Street, 2nd fl., 6-8
  • Reading, Eric Nelson, Peter Weisman at Norte Maar, 83 Wyckoff Avenue, #1B, Brooklyn, Bushwick,  7:30
Wednesday June 16th
  • Reading: Martine Bellen 2X(SQUARED) at 571 Projects, 551 West 21rst Street, Ste. 204A, 7pm
  • Talk, Shana Moulton at EAI, Electronic Arts Intermix, 535 West 22nd Street, 5th fl., RSVP info@eai.org, 6:30
  • Benefit, Blind Dates Project at Mixed Greens, 531 West 26th Street, $60 in advance, $80 at the door, 6:30-9:30
  • Summer Bene-Fete & Artist Book Sale at Center for Book Arts, 28 West 27th Street, 3rd fl., 5-9
  • Talk, Lynden B. Miller How Good Design Affects the Quality of City Life at New York School of Interior Design, 170 East 70th Street, advance registration required, 6 reception, 6:30 lecture
  • A Separate Peace curated by Anna Ortt, Shane McAdams w/ Adela Leibowitz, Ann Sophie Staerk, Christopher Mir, Dean Monogenis, Jean Blackburn, Jeffrey Beebe, Jonathan Allen, Kristen Schiele, Nat Meade, Nick Lamia, Patte Loper, Paul Jacobsen, Ryan Mrozowski, Samuel T. Adams, Shane McAdams at McNeill Art Group (Project Space), 143 Reade Street, 6-9
  • The Young Israelis curated by Lilly Wei at Lesley Heller Workspace, 54 Orchard Street, 6-8
  • Amuse Bouche w/ Aaron Smith, Clare Grill, Elizabeth McGrath, Greg Hopkins, Heather Sherman, Kristen Schiele, Marion Peck, Mia Brownell, Nathan Skiles + Nice to Meet You at Sloan Fine Art, 128 Rivington Street, 6-8
  • Closure w/ Clare Stephenson, Jesse Jones at Location One, 26 Greene Street, 6-8
  • Rock Paper Scissors  w/ Agnes Murray, Ana Bianchi, Audrey Frank Anastasi, GG Stankiewicz, Harold Wortsman, Kathleen Hayek, Mary Chang, Pearl Rosen, Ramona Candy, Robert Golden, Sheila Goloborotko, Susan Fateh, Tami Gold at Tabla Rasa Gallery, 224 48 Street, Brooklyn, 6-8:30

Tuesday June 15th
  • Wardrobe Surgery by Annika Sanders & Kerry Seager at Ronald Feldman, 31 Mercer Street, betw Canal & Grand, bring an item of clothing to be transformed, drop off times- 10am-5:45, $50 plus
  • Jay Coltons exhibition at Anastasia Photo, 166 Orchard Street at Stanton, 11am-7, no opening
  • Thesis 2010 MFA Photography, Video & Related Media at Visual Arts Gallery, 601 West 26th Street, 15th fl., 6-8
  • Movies with Roots in Hell, curated by Jack Stevenson, 177 Livingston Street, betw Hoyt & Gallatin, Brooklyn, 7:30

Monday June14th
  • The Curatorial Intensive, a presentation at NYU's Einstein Auditorium, 34 Streetuyvesant Street, betw 2nd & 3rd, 10am-5:30, rsvp to Chelsea Haines at 212.254.8200 x26, and no opening
  • Alberto Giacometti: Painted Portraits at Mitchell-Innes & Nash, 1018 Madison Avenue, betw 78th & 79th, 10am-5, no opening
  • 15th Annual Poetry Walk Across the Brooklyn Bridge, meet at One Centre Street at Chambers, 6:30, $250, benefits Poets House

Sunday June 13th
  • Retro/Active, an exhibition of the works of Rafael Ferrer at El Museo Del Barrio, 1230 5th Ave at 104th Street, 11am-6. no opening
  • PS Art 2010, a juried exhibition of art by NYC public school students at the Metropolitan Museum of Art, 1000 5th Avenue, 9:30-5:30, $20 recommended  no opening
  • Talk, Connections: Nature Panel Discussion at Crossing Art Gallery, 136-17 39th Avenue, Queens,  3-5
  • Curator talk with Donna Harkavy at Dorsky Gallery, 11-03 45th Ave at 11th Street, LIC 3
  • Share w/ Jeff Carey & Myo at Issue Project Room, 8, 232 3rd Street, 3rd fl., at 3rd Avenue, Brooklyn

Saturday June 12th
  • Melissa Lockwood Salvaged at Chashama Window Space, 266 West 37th Street, 4-7pm
  • Paco Dalmau, Ayuko Kikuchi, Douglas Bick, Hilary J England, Jarmo Korhonen, Sumie Hamamoto: Summer Fusion at A-forest Gallery, 134 West 29th Street, Ste. 1010, 6-8
  • Vernon Fisher: Dalis Boat: Paint Will Take Us Anywhere & Ideation and Memory Portals: The Contemporary Sketchbook at Climate/Gallery 37-24 24th Street, Ste. 406, Long Island City, 6-9
  • Figment 2010 Group, Encounters at Governors Island, 10 South Street Battery Maritime Building, Slip 7, 10am-6, take the ferry at 10 South Street at Broad Street,
  • Chin Chih Yang: 100 Degrees at 33 Street # 7 Train subway station queens, LIC, Queens, 6-8
  • The Island of Art at Gallery RIVAA, 527 Main Street, Roosevelt Island, 6-9
  • Dali's Boat at climate/gallery, 37-24 24th Street, Ste. 402, Queens,   6-9
  • Ellen Schneiderman at Dutch Kills Gallery, 37-24 24th Street, Ste. 402, Queens,  6-9
  • Paterson Art Walk, including Olympia Lamberts Escape From New York at the Paterson Museum, 2 Market Street at Spruce, Paterson, NJ, 10am-10
  • Closing party for Oil Slick at the Bogart Street Studios, 1 Grattan Street at Bogart, Brooklyn, 5-10, in conjunction with Gitana Rosa
  • David Waite Martinson, Vlad Smolkin Artifacts & Other Offerings curated by Troy Hagenbart at Fountain Studios, 604 Grand Avenue, Brooklyn, 7-10
  • David Walker, Guy Denning Surface Tension curated by Rae McGrath at Brooklynite, 334 Malcom X Blvd, betw Decatur & Bainbridge, Brooklyn, 7-10, musical guest DJ Rekha
  • "War and Peace" w/ Susan Newmark, Karni Dorell, Phillip Chen, Osvaldo Ramirez Castillo, Tatana Kellner & Sepideh Salehi at Kentler International Drawing Space, 353 Van Brunt Street, Red Hook, Brooklyn,   6-8

Friday June 11th
  • Figment 2010 Group, Encounters at Governors Island, 10 South Street Battery Maritime Building, Slip 7, 10am-6, take the ferry at 10 South Street at Broad Street,  6-8
  • The Young Patrons present 100% Folk at the American Folk Art Museum, 45 West 53rd Street, betw 5th & 6th, 8-11, $40
  • Group, Disintegration at ICO Art & Music Gallery, 606 West 26th Street, 8-10
  • Kinya Saito, Yoko Saito at NYCoo Gallery, 1133 Broadway, Ste. 335, 5-7:30
  • Daniel Rich, Wieland Speck Berlin at Horton Gallery, 504 West 22nd Street, 6-8
  • Erin Allen, Issac Gray, Judith Scott, Keith Boadwee, Mark Beasley, Noam Rappaport, Stephen Beasley at White Columns, 320 West 13th Street, entrance on Horatio, 6-8
  • Performance, Keith Hennessy Almost Nothing, Almost Everything at New Museum of Contemporary Art, 235 Bowery, $15, 7pm
  • Matt Logan & Ben Deibert at Ten Eleven, 171 Ave C, 8, live art & music showcase party
  • Joyce Kim & Carlos Roque at Art in General, 79 Walker Street, betw Lafayette & Broadway, 6-8
  • AriZONA: New York Artists Respond to the Immigration Issue curated by Andrea Arroyo at El Taller, Grady Alexis Gallery, 2710 Broadway, 3rd fl., 6-8
  • Patricia Bradshaw A Journey On Paper at AES Gallery, 44-02 23rd Street, Queens, 5-8
  • An Evening of Sound Performance with Ken Butler & Damian Catera at Hogar Collection, 362 Grand Street, at Marcy, Brooklyn, 7-10
  • Denise Corley works on paper at Art 101, 101 Grand Street, Brooklyn, 7-9
  • Idle Time/Busy Mind- A student curated exhibition at NURTUREart Gallery, 910 Grand Street, Brooklyn, 7-9
  • The Cat or the Rembrandt at CCCP Gallery, 38 Marcy Avenue, entrance on Hope Street, Brooklyn, 6-8
  • George Tooker, Joseph Hirsch, Leonard Baskin, Morris Kantor, Randall Harris, Reuben Nakian, Rico Lebrun, William Gropper Influences at Figureworks,168 N 6th Street, Brooklyn, 6-9
  • Marked: A Show Of Figure at Like The Spice, 224 Roebling Street, Brooklyn,  6:30-10
  • Erika Ranee Sweet Talk at Slate Gallery, 136 Wythe Avenue, Brooklyn, 6-9
  • William Holton Configuration Spaces at Janet Kurnatowski Gallery, 205 Norman Avenue, Greenpoint, 7-9
  • Beyond Warhol in the 21st Century: A Post-Pop MetaRomantic Retrofit at Brooklyn Artists Gym, 168 7th Street, 3rd fl., Brooklyn, 6-10
  • Jeff Lewis curated by Jennifer Garcia at We-Are-Familia, 539 Atlantic Avenue, 6-8
  • A Love Craft: Art Inspired by Monsters, Madness & Mythos w/ Joshua Hoffine, Aeron Alfrey, Allison Sommers , Andrew Scott, Bob Eggleton, Cyril van der Haegen, Dan Harding, Dieter Van der Ougstraete, Esao Andrews, FuFu Frauenwahl, Greg Ruth, John Coulthart, Johnny Ryan, Kurt Komoda, Matt Buck, Meatspider, Melita Curphy, Mike Dubisch, Paul Carrick & Stephen Hickman at Observatory, 543 Union Street at Nevins Street, Brooklyn, 7pm

Thursday June 10th
  • Men With Balls: The Art of the World Cup curated by Simon Critchley (Prof. of Philosophy at the New School) with curatorial assistance from Erica F. Campbell, Jessica Iannuzzi & Natasha Llorens w/ artists: Miguel Calderon, Mark Leckey, Hellmuth Costard, Maria Marshall, Liam Gillick, Santo Tolone, Douglas Gordon, Uri Tzaig & Philippe Parreno Memorabilia from Roger Bennett Bill Shankly, Match results read by Mark E. Smith. The FIFA World Cup is the most important and widely watched sporting event in the world and will run June 11 - July 11 in South Africa. The germinal idea for this exhibition is very simple: to create the perfect football environment, a sort of mini-soccer paradise at apexart for watching games. Around the games themselves, there will be talks, events, and a series of works, objects, and activities that will expand the spectacle into a more conceptual and sensual rumination on the meaning and significance of football/soccer. The World Cup is a spectacle in the strictly Situationist sense. It is a shiny display of nations in symbolic, atavistic national combat adorned with multiple layers of commodification, sponsorship and the seemingly infinite commercialization. It is an image of our age at its worst and most gaudy. But it is also something more, something bound up with difficult and recalcitrant questions of conflict, memory, history, place, social class, masculinity, violence, national identity, tribe, and group. The hope of the exhibition Men With Balls is to construct a unique situation where these questions can be ruminated on collectively. Football is working-class ballet. It's an experience of enchantment. For an hour and a half, a different order of time unfolds and one submits oneself to it. A football game is a temporal rupture with the routine of the everyday: ecstatic, evanescent, and, most importantly, shared. The aim of the exhibition is to produce with this show some experience of being together with others in a group, watching a game, waiting for something marvelous, unexpected, and possibly magical to happen. And it will happen.at apexart, 291 Church Street, betw Walker & White, 6-8 LIVE screening of matches at apexart, June 11 - July 11 (see schedule)
  • Green Honey curated by Andrea Cashman, Borden Capalino w/ Anna Betbeze, Borden Capalino, Christian de Vietri, Frank Haines, Gilad Ratman, Joanna Malinowska, Lucas Blalock, Peter Simensky, Ruby Sky Stiler, Tony Coxat Ramiken Crucible, 221 East Broadway at Clinton Street, 6-9
  • artless curated by Michelle Halabura w/ Brian Balderston, Ed Harris, Hanna Toresson, Jackie Roman, Jay Blohm & Lance Rautzhan at Sacred Gallery, 424 Broadway, 2nd fl., 7-11pm
  • Kimberly Trowbridge, Ryan Cobourn at The Painting Center, 52 Greene Street, 2nd fl., 6-8
  • Shen Shaomin at Eli Klein Fine Art, 462 West Broadway, betw Prince & Houston, 6-9
  • Hanna Toresson, Lance Rautzhan, Ed Harris, Jay Blohm, Jackie Roman, Brian Balderston: artless at Sacred Gallery, 424 Broadway 2nd fl., 7-11
  • Ryan Brown Borders curated by Cecilia Jurado at Y Gallery, 355A Bowery Street, betw 3rd & 4th, basement, 7-10
  • The Notorious Photos of Ron Galella Smash His Camera at Clic, 424 Broome Street at Crosby, 6-8
  • Adrienne Reynolds, Alice Jarry, Beka Goedde, Darlene Charneco, David Kesting, Heather L. Johnson, Jason Kachadourian, Mark Price, Michael Zelehoski, Roberto Molla,Swoon, Zaun Lee Collection curated by Christina Ray  at Christina Ray, 30 Grand Street, betw Thompson & 6th Avenue, 7-9
  • Andre Lanskoy, Ben Shahn, Chao Chung-Hsiang, Georges Braque, Graham Sutherland, Henri Matisse, Joan Miro, Kim Tschang-Yeul, Le Corbusier, Marc Chagall, Marino Marini, Max Ernst, Pablo Picasso, Pierre Alechinsky, Ralston Crawford, Roberto Matta, Sidney Nolan, Victor Vasarely Lithographs from the Mourlot Studio at Galerie Mourlot, 16 East 79th Street, 6-8
  • Michael Bevilacqua Placebo Effect at Gering & Lopez, 730 5th Avenue, betw 56th & 57th, 5-8
  • Mark Gonzales & Ari Marcopoulos at Franklin Parrasch, 20 West 57th Street, betw 5th & 6th, 5-8, also HoBO Magazine 12 release party
  • Summer Staged inaugural exhibition for new location curated by J. Aiden Simon, Michael Foley at Foley, 548 West 28th Street, 2nd fl., 6-0
  • Salt Summer Show & Biannual Fundraiser at Sputnik Gallery at Sputnik Gallery, 547 West 27th Street, 5th fl., 6-9
  • Mark Grotjahn, Sol Lewitt, Alan McCollum, James Siena, & James Welling at BravinLee, 526 West 26th Street, Ste. 211, 6-8, also opening: Regency Arts Press
  • Chris Astley Geronimo at BravinLee Programs, 526 West 26th Street, Ste. 211, 6-8
  • Will Steacy Down These Mean Streets at Michael Mazzeo Gallery, 526 West 26th Street, 2nd fl., 6-8
  • Alejandra Seeber La Bourgeoisie at Virgil de Voldere Gallery, 526 West 26th Street, 4th fl., 6-8
  • Mary Temple at Mixed Greens, 531 West 26th Street, 6-8
  • The Art Fair is Present at Danziger Projects, 534 West 24th Street, 6-8
  • Charlotte Meyer, Cullen B. Washington, Daina Higgins, Eric Shows, J. G. Flores, Jess Perlitz, Jina Valentine, Josh Short, Justin Shull, Kris Scheifele, Michael Arcega, Terrence Campagna & Trish Tillman 2009 Joan Mitchell Foundation MFA Grant Recipients Exhibition at CUE Art Foundation, 511 West 25th Street, 6-8
  • Ben Gocker There is really no single poem at P.P.O.W., 511 West 25th Street, Ste. 301, 6-8
  • Natural Resources Defense Council Awards Exhibit at Nabi Gallery, 137 West 25th Street, 6-8
  • Jesse Burke Intertidal at Clamp Art, 531 West 25th Street, 6-8
  • Benjamin Anderson Just Add Water at Blank Space, 511 West 25th Street, Ste. 204, 6-8
  • Durations, Pratt MFA Photography Thesis Exhibition at Daniel Cooney Fine Art, 511 West 25th Street, 5th fl., 6-8
  • Gudjon Ketilsson, Gudrun Kristjansdottir Imprints at Luise Ross Gallery, 511 West 25th Street, 3rd fl., 5-7pm
  • Explore New Worlds, group at Agora Gallery, 530 West 25th Street, 6-8
  • Yoram Wolberger Cowboys & Indians at Benrimon Contemporary, LLC, 514 West 24th Street, 2nd fl., 6-8
  • Maria Park Counter Nature at Margaret Thatcher Projects, 539 West 23rd Street, 6-8
  • Saul Chernick Borrowed from the Charnel House at Max Protetch, 511 West 22nd Street, 6-8
  • Original Plumbing Issue #3 launch party at Printed Matter, 195 10th Avenue, betw 21st & 22nd Streets, 5-7
  • Slavs & Tatars Habitat, Some Pleasures & Discomforts of Domestic Life curated by Beatrice Gross w/ Amy Yao, Christine Rebet, Davide Balula, Ellie Ga, Ines Lechleitner, Jeanne Detallante, Justin Matherly & Marcelline Delbecq at twenty first/twenty first, 551 West 21rst Street, 3rd fl., 6-9
  • Kenneth R.S.T. Vick Too Much Play curated by Johanna Rhyins at Baboo Gallery, 37 West 20th Street, free, 6-9
  • Jeremy Comins at Denise Bibro, 529 West 20th Street, #4W, 6-8
  • Howard T. Cash Fela: The Man - The Artist at Canvas Paper & Stone Gallery, 12611 8th Avenue at West 139th Street, 6-9
  • Alex Dodge Generative at Klaus von Nichtssagend Gallery, 438 Union Avenue, Brooklyn, 7-9
  • The Science Fair at Flux Factory, 39-31 29th Street, Queens, 8 (Special Flux Thursday Award Ceremony)

Wednesday June 9th
  • Stairway to Heaven: Paul McMahon, Matt Mullican, James Welling, 1970-1976 at Susan Inglett, 522 West 24th Street, 6-8
  • Louise Kruger Fabric & Wood at Lori Bookstein Fine Art, 138 10th Avenue, 6-8
  • Artist Talk & presentation with Gala Serena Simionati at Stefan Stux, 530 West 25th Street, 6-8
  • Screening, ArcheTime + Art by Chance Film Fest at EFA Gallery, 323 West 39th Street, 6:30-8:30
  • David Kramer Seems Like We've Been Down This Road Before curated by Sarah Murkett at Armand Bartos Fine Art, 25 East 73rd Street, 6-8
  • Ao at Joan B Mirviss LTD, 39 East 78th Street, 4th fl., 6-8
  • Stan Douglas Conversations With Contemporary Artists at The Guggenheim Museum, 1071 5th Avenue at 89th Street, $10, 6:30
  • QMA Gala at Queens Museum of Art, New York City Building, Flushing Meadows Corona Park, Queens,  tickets, 6-8
  • CRUSHfanzine Issue #4 reception at Envoy, 131 Chrystie Street, betw Broome & Delancey, 6-8
  • Talk, Expedition Imagine Brooklyn Arts in Education Roundtable Series at Bric Rotunda Gallery, 33 Clinton Street, Brooklyn, 4-6
  • Opening night screening & party for Cyrus at BAM, 30 Lafayette Street at Ashland, Brooklyn, 7:30, $28

Tuesday June 8th
  • Gerry Badger & John Gossage in conversation at Aperture, 547 West 27th Street, 4th fl., 6:30
  • Edward T ODonnell presents the General Slocum Steamboat Tragedy of 1904 at Williamsburgh Library, 240 Division Ave at Marcy, Brooklyn, 6:30, but donations accepted
  • See Cityscape: Surveying the Urban Biotope at Socrates Sculpture Park, 32-01 Vernon Blvd at Broadway, LIC, 10am-6
  • Art Tech Meetup at Galapagos, 16 Main Street at Water, Brooklyn, 6:30, tickets
  • Pascalito CD preview at Le Poisson Rouge, 158 Bleecker Street at Thompson, 10, $15

Monday June 7th
  • See Statuesque, a group exhibition at City Hall Park, bordered by Broadway, Chambers, Centre, & Park Row
  • Ellen Datlow, editor of The Beastly Bride, in conversation at McNally Jackson, 52 Prince Street, betw Mulberry & Lafayette, 7
  • NYPL Live featuring John Waters, Bryant Park, 42nd Street at 6th Avenue, Upper Terrace, 8-9:30, tickets here
  • Mike Birbiglia has some new stories to tell you at UCB, 145 West 30th, 4th fl., betw 6th & 7th, 9:30, $5
  • John Huston & Stephanie Pfirman lecture on Indigenous influences at the Explorers Club, 46 East 70th Street, betw Park & Madison, 6, $20

Sunday June 6th
  • Edward Kienholz at David Zwirner, 519 West 19th Street, 6-8
  • Women Only, an exhibition of female artistic expression at The American Folk Art Museum, 45 West 53rd Street, betw 5th & 6th, 10:30am-5:30, $12
  • Bushwick Open Studios (BOS) '10 at Arts In Bushwick, 330 Melrose, Brooklyn, Bushwick, 12-7
  • Out of the Blue at ISCP, 1040 Metropolitan Ave at Morgan, Brooklyn, 5-8, live performance by Yoshihito Mizuuchi at 7
  • Johan Grimonprez documentary/fiction hybrid Double Take at Film Forum, 209 Houston near 6th Avenue, 8, $12 tickets here
  • Musicians Think Tank Series, curated by Lola Danza at Miles Cafe, 212 East 52nd Street, 3rd fl., betw 2nd & 3rd Avenue, 7, $20
  • The Science Fair, an exhibition of works by artist-scientists at Flux Factory, 39-31 29th Street at 39th Avenue, LIC, 12-6, co-presented by The Metric System

Saturday June 5th
  • Charlie Immer, Joshua Carlton at Last Rites Gallery, 511 West 33rd Street, 3rd fl., 6-8
  • Charlie Immer, Joshua Carlton at Joshua Liner Gallery, 548 West 28th Street, 3rd fl., 6-9
  • Performance, Loud Objects, MV Carbon, Tony Conrad (audience) in-the-dark noise festival curated by (audience) at Ramiken Crucible, 221 East Broadway at Clinton Street, $10-20 sliding scale, 8-1am
  • Jaqueline Cedar: New Paintings Artist Talk at A.M. Richard Fine Art , 328 Berry Street, 3rd fl., Brooklyn,  4-5  + Kyoung Eun Kang: Artist talk at 5 - 6, Artist Kyoung Eun Kang will discuss her videotaped performance entitled Happy Birthday in conjuncture with her exhibition at A.M. Richard.
  • In Search of People at Mills Pond House Gallery 660 Route 25A, St. James, 2-4
  • Yori Hatakeyama, Sawaka Norii: Dance, Sing, and Eat at New Century Artists Inc., 530 West 25th Street, Ste. 406, 3-6
  • Patrick Campbell curated by Lisa di Donato at Work Gallery, 65 Union Street, Brooklyn, 6-9
  • Bushwick Open Studios (BOS) '10 at Arts In Bushwick, 330 Melrose, Brooklyn, Bushwick, 12-7
  • Open Air Street Fair at Housing Works, Crosby Street, betw Houston & Prince, 10am-6
  • Kambui Olujimi at 81 Front Street, Brooklyn, 2-5
  • Ann Liv Young performs at 177 Livingston Street at Hoyt, Brooklyn, 8, $10 donation
  • Zev & Miguel Frasconi at Issue Project Room at Old American Can Factory, 232 3rd Street, 3rd fl., Brooklyn, 5, $10
  • Makers Mart at Socrates Sculpture Park, 32-01 Vernon Blvd at Broadway, LIC, 11-7

Friday June 4th
  • David Hurles curated by John Waters & Dian Hanson at Marianne Boesky, 509 West 24th Street, 6-8
  • Breck Omar Brunson at Venetia Kapernekas, 526 West 26th Street, 8th fl., 6-8
  • A New Landscape, a panel discussion with Allen Baird, Marina Berio, Allen Frame & others at ICP, 1114 6th Ave at 43rd Street, 7, presented by the Camera Club
  • Foxy's Five curated by Salon Foxy w/ Carla Crow, Charles Schick, Nancy Calef, Regina Bartkoff, Tasha Robbins at Bullet Space - Urban Artist Collaborative, 292 East 3rd Street, 7-9
  • Homunculi curated by Trinie Dalton at Canada, 55 Chrystie Street, betw Hester & Canal, 6-8:30
  • Maya Bloch Waiting Room at Thierry Goldberg Projects, 5 Rivington Street, betw Bowery & Chrystie, 6-8
  • Performance, MISC: Video & Performance at NY Studio Gallery, 154 Stanton Street at Suffolk Street, 7-11
  • Sam Falls at Capricious Space, 103 Broadway, Brooklyn, 7-9
  • Utopia/Dystopia at Storefront, 16 Wilson Avenue, Brooklyn, 6-9
  • Parlor Grand performs at Zebulon, 258 Wythe Avenue, betw Metropolitan & N 3rd Street, Brooklyn, 9
  • Rob List at Parker's Box, 193 Grand Street, betw Driggs & Bedford, Brooklyn, 6-9
  • Utopia/Dystopia at Storefront, 16 Wilson Ave at Noll, Brooklyn, 6-9
  • Book party for Kevin Landers' Jackpot at Powerhouse, 37 Main Street at Water, Brooklyn, 6-8
  • Helga Just Christoffersen & Natasha Llorens at ISCP, 1040 Metropolitan, Brooklyn, 7
  • Closing- Rebeca Raney Raney Town at Union Gallery, 359 Broadway, Brooklyn, 7-10
  • KK04 One Time Use: A Project Using Disposable Cameras at K&K, 109 Broadway, Brooklyn, 7-10
  • Utopia / Dystopia w/ Bjoern Meyer-Ebrecht, Dorothy Robinson, Edwin Dickinson, Elen Feinberg, Erik Benson, Greg Kwiatek, Josette Urso, Michael Peglau, Olivie Ponce, Susanna Heller, Valerie Hegarty at Norte Maar (Storefront),16 Wilson Avenue, Brooklyn, Bushwick, 6-9
  • Connections: Nature curated by David Rong w/ Chul Soon Lim, Cui Fei, Eung Ho Park, Jae Hi Ahn, Li Shan, Ming Fay, Seung Lee, Zheng Lianjie at Crossing Art Gallery, 136-17 39th Avenue, Queens, 6-9
  • FusionArts/Unbearables Be-In w/ Jong Wang Lee, Shalom Neuman at Space Womb, 22-48 Jackson Avenue, Queens, 6-9
  • Maker Mart Preview Benefit at Socrates Sculpture Park, 32-01 Vernon Blvd at Broadway, 5-8, $50

Thursday June 3rd
  • Ye Nan Phosphorous Red--Solo Exhibition at Chambers Fine Art, 522 West 19th Street, 6-8
  • Camille Perrottet Arsenic Without Old Lace at Keyes Art Projects, 551 West 21rst Street, studio 410A, 5-8
  • Gathering Together w/ Asad Faulwell, Ebony Patterson, Felandus Thames, Yuliya Lanina at Kravets|Wehby Gallery, 521 West 21rst Street, 6-8
  • Lindsey Brown The Trees Are My Elephants at 571 Projects, 551 West 21rst Street, Ste. 204A, 6-9
  • Lynn Geesaman, Vera Lutter at Yancey Richardson Gallery, 535 West 22nd Street, 3rd fl., 6-8
  • About Time w/ Chris Becker, Eduardo del Valle, Gianfranco Gorgoni, Mirta Gomez, Steve Giovinco, Tanja Alexia Hollander at Jim Kempner Fine Art, 501 West 23rd Street, 6-8
  • Gary Paul Stutler: Viscera Botanica at Phoenix Gallery, 210 11th Avenue, Ste. 902,  6-8
  • Patricia Ingersol: Meridian at Phoenix Gallery, 210 11th Avenue, Ste. 902, 6-8
  • The New Grand Tour curated by Amanda Wilkes w/ Davi Russo, Deanne Cheuk, Jose Parla, Rey Parla, RoStarr, Suitman at Bryce Wolkowitz Gallery, 505 West 24th Street, 6-8
  • Barakat: The Gift, a group show conceived by the prominent Italian curator and art critic Gaia Serena Simionati, consists of paintings, sculptures, videos, sound installations, photos and works on paper from nine noted contemporary artists from the Middle East and Africa. Dr. Simionati believes that rather than dwelling on the theme of separation, the language of art should communicate in ways that defy verbal, ethnic, religious, gender and age barriers- Egypt: Hamdi Attia, Motaz Nasr, Iraq: Halim al Karim, Senegal: Maimouna Guerresi, Iran: Navid Azimi Sajadi, Reza Derakshani, Shadi Ghadirian, Lebanon: Nabil Nahas, Turkey: Baris Saribas at Stux Gallery, 530 West 25th Street, 6-8
  • Paul Kolker Color, color, everywhere... Go yellow! Go green! at Studio 601, 511 West 25th Street, 6-8
  • Kyung Jeon Belle Rascal at Tina Kim Fine Art, 545 West 25th Street, 3rd fl., 6-8
  • Philippe Vasseur at Axelle Fine Arts, 535 West 25th Street, Free with RSVP, 6-9
  • Rudy Shepherd Falling Together at Mixed Greens, 531 West 26th Street, 6-8
  • Michal Safdie Vapor Trails at Andrea Meislin Gallery, 526 West 26th Street, 2nd fl., 6-8
  • MFA Computer Art Department Thesis Exhibition at SVA Visual Arts Gallery, 601 West 26th Street, 15th fl., 6-8
  • Click: Young Photographers at Nancy Hoffman Gallery, 520 West 27th Street, 6-8
  • Samuel T. Adams at Priska Juschka, 547 West 27th Street, 2nd fl., 6-9
  • Hans Benda: Lodger at Miyako Yoshinaga Art Prospects, 547 West 27th Street, 2nd fl., 6-8
  • Jim Hodges at Dieu Donne, 315 West 36th Street, betw 8th & 9th, 6-8
  • Thale Fastvold & Tanja Thorjussen, Liminality at Trygve Lie Gallery, 317 East 52nd Street, 6-8
  • Spring Luncheon with guest speaker Peter M. Brant at American Federation of the Arts (AFA) (The Harmonic Club), 4 East 60th Street, $150, 11:30am reception, noon luncheon
  • Talk, Symposium: Istanbul Cool! Whats Happening in Contemporary Turkish Art Now at Sotheby's, 1334 York Avenue at 71rst Street, 5:30-7:30
  • Lucky Rapp, Aximillion Helga Duson, 4-You at Michael Mut Gallery, 97 Avenue C, betw 6th & 7th,  6-9
  • Leslie Shows Five Grounds at Jack Hanley Gallery, 136 Watts Street, 6-9
  • Pia Dehne at Blackston, 29C Ludlow Street at Hester, 6-8
  • Aximillion Helga Duson, Lucky Rapp 4-You at Michael Mut Gallery, 97 Avenue C, 6-9
  • In The Zone at Henry Gregg Gallery, 111 Front Street, Ste. 226, Dumbo, 6-9
  • Marina Reiter Endless Summer at Amos Eno Gallery, 111 Front Street, Ste. 202, Brooklyn, Dumbo, 5:30-8:30
  • Renato D'agostin Tokyo Untitled at Randall Scott Gallery, 111 Front Street, Ste. 204, Brooklyn, Dumbo, 6-8:30
  • Amber Khan Bring On The Backlash curated by Misha Tyutyunik at Collective Consciousness NYC, Brooklyn, Dumbo, 10 Jay Street, Ste. 605, 5-11pm
  • Ramakrishna Behera at Bose Pacia Gallery, 163 Plymouth Street, Brooklyn, Dumbo, 6-8
  • Ramakrishna Behera, New Works at Bose Pacia Gallery, 163 Plymouth Street, Brooklyn, 6-8
  • Cinema 16, Under the Manhattan Bridge, Old Dock Street at Water, Brooklyn, 6, performance by Lemonade 7
  • Jennifer Holiday performs at MetroTech, Myrtle & Flatbush, Brooklyn, 12
  • Silent Noice, a one night only silent auction, curated by Alexandria LaPorte & Chris Barreto, 33 Washington Street, Brooklyn, 6-10
  • Various contributors: DUMBO 1st Thursday Gallery Walk at Dumbo, 45 Main Street, Brooklyn, NY 11201, 5:30 PM - 8:30 PM, Performance added 6 days  at A festive occasion each month for art lovers. A chance to visit many quality galleries at night in one artsy Brooklyn neighborhood - galleries showing works from artists of many disciplines while hosting receptions, producing live music performances, screenings and curator/artist talks among other highlights. Event is free to the public. No RSVP required. Attendees choose their own routes.
  • Driving in Circles at Kris Graves, 111 Front Street, Ste. 224, at Old Fulton Street, Brooklyn, 6-8:30
  • Flower Power at Yashar Gallery, 276 Greenpoint Avenue, Bldg. 8, at Provost, Brooklyn, 6-9
  • DUMBO 1st Thursday Gallery Walk at Dumbo, Brooklyn, 111 Front Street, Various Other Location, Brooklyn, 5:30-8:30
  • Dennis Minner: Interiors In Decay at Magas In Totale, 10 Jay Street, Ste. 724, Brooklyn, 6-9
  • Screening, Valerio Rocco Orlando Lover's Discourse curated by Christian Viveros-Faune at Momenta Art, 359 Bedford Avenue, Brooklyn, 7-9
  • Carla E. Reyes Flower Power! at Brooklyn Art Studios, 276 Greenpoint Avenue, Brooklyn, Greenpoint, 6-9
  • Talk, Dear ___ From ___: What key questions do we ask our schools Brooklyn Arts in Education Roundtable Series at Bric Rotunda Gallery, 33 Clinton Street, Brooklyn, 4-6
  • Performance, Circuit Des Yeux, Mother Earth, Tom Kovachevich, Tom Thayer, Yuji Agematsu Incohative Listening + Centerless Portrayal at SculptureCenter, 44-19 Purves Street, Queens, 8-midnight

Wednesday June 2nd
  • Istanbul Cool! Whats Happening in Contemporary Turkish Art Now at Leila Taghinia-Milani Heller Gallery, 39 East 78th Street, 3rd fl., 6-8
  • Hand in Hand at Dai Ichi Gallery, 249 East 48th Street, 6 gallery talk & reception
  • Word-Less at Elizabeth Foundation for the Arts Project Space 323 West 39th street, 2nd fl., 6-8
  • Bradley Rubenstein The Order of Angels at Creon Gallery, 238 East 24th Street, Ste. 1B, 6-9
  • Talk, Media That Matters Film Festival presented by the MFA Social Documentary Department & Arts Engine at SVA, Visual Arts Theater, 333 West 23rd Street, $13, 6
  • Between curated by Richard Brooks at SVA, 133 West 21rst Street at 6th Avenue, 5-7pm
  • Nicole Barrick, Helle Mardahl, Doreen McCarthy, Gelah Penn, Gae Savannah, Amanda Smith
  • Grace Sutton: OFF THE WALL at Allegra LaViola Gallery 179 East Broadway, 6-9
  • Denise Corley works on paper at Art 101, Brooklyn, 101 Grand Street, 7-9

Tuesday June 1st
  • Parsons BFA Communication Design + Technology Thesis Exhibition at Parsons, Sheila C. Johnson Design Center, 66 5th Avenue, 6-8
  • Paul Scott Malone: "Disintegration" at Ico Gallery, 606 West 26th Street, Grd fl., 8 - 11
  • Summer Kickoff Party at the Gates, 290 8th Avenue, betw 24th & 25th, 8 but rsvp
  • International Group Show: Transitions: a virtual event of literary, visual and performing arts at Pen And Brush, 16 East 10th Street, 6-8
  • William S. Stone The Rough Stuff inaugural exhibition for re-location, re-opening & re-invention at the Proposition, East 1st Street, betw Bowery & 2nd Avenue, the alley behind CBGBs, 6-8
  • Talk, Beyond the Room #: What key questions do we ask our schoolsBrooklyn Arts in Education Roundtable Series at Bric Rotunda Gallery, 33 Clinton Street, Brooklyn, 4-6
  • 1000 Original Postcard Exhibition at Ouchi Gallery, 170 Tillary Street, Ste. 507, Brooklyn, 7-10

Monday may 31rst

Sunday May 30th
  • Great Small Works' 9th International Toy Theater Festival at St. Ann's Warehouse, 38 Water Street, Brooklyn, Dumbo, 3pm parade, 4pm reception
  • Shanee Epstein May his memory be a Blessing at 440 Gallery, 440 6th Avenue, Brooklyn, 1-4
  • The Ritual curated by J. Penry w/ Aviram Cohen, Bella Foster, Cult of Youth, J. Penry, Jeff Davis, Megan Pflug at By And By, 552 Grand Street, Brooklyn, 4-7
  • 1st Annual Dreamland Beach Party at Water Taxi Beach, 2 Borden Avenue at 2nd Street, LIC, 12-5, $25
Saturday May 29th
  • Jack In The Space curated by Heng-Gil Han w/ Eun Hyung Kim, Hyong Nam Ahn, Hyungsub Shin, Janelle Iglesias, Kyung Woo Han, Lishan Chang at Dean Project, 45-43 21 Street, Queens, 6-9
  • Storm curated by Jill Wickenheisser at Submergedart Gallery, 210 Market Street, Newark, 6-10
  • One Acre Plot curated by Andrea Hill, Joshua Druckman w/ Andra Ursuta, Ann Cleary, David Scanavino, Erin Schneider, Ethan Greenbaum, Julio Monterrey, Kara Lynch, Mark McNamara, Michael DeLucia, Nicholas Emmet, Paul Jacobsen & Yui Kugimiya at Phillips de Pury & Company, Majestic Farm, Mountain Dale, NY, 134 Majestic Road, 2pm-12am


Friday May 28th
  • Kelli Williams Scala Naturae “Hatred is an underrated emotion. Operating with the belief that the world is an unjust place polluted by ancient, religious delusion and it isn't my job to decorate it, I made this show to examine the centuries old belief in the Scala Naturae or Great Chain of Being. In its various permutations it is one of the most pernicious of social hierarchies and systems of religious belief, which ordered all living things in a divine, regimented social order. Originating with Aristotle it became codified within Christianity with angels and deity at the top followed by a careful ranking of humans of various races, animals, plant l ife and minerals at the bottom. It persisted throughout the Enlightenment and early Lamarckian models of evolution before finally being replaced by the Darwinian model of organizing living things based on their physical not spiritual characteristics. A key facet of this system of belief was the view that it must be static and unchanging and that no part could be damaged or undermined or the entire chain would break. In my small but sincere way I've attempted to chip away at hierarchy by corrupting the tropes of religious art like the Instruments of the Passion and the Hand of Fatima. By depicting serraglios and harems as well as spiritualized masochism I'm mocking Islamic and Christian fables. By depicting 60's hippies and forms of natural purification like high colonics I'm mocking nature worship. This show is intended as a malicious, anti-theistic attack on social and natural order and prostration to higher powers and collective identities as well as an examination of the clash of belief systems and the anxiety underlying teleology and classification.â€� at Leo Koenig, Inc, 545 West 23rd Street, 6-8
  • Substance Abuse “is intended to suggest not only a mistreatment and breakdown of materiality, but also of the self and its relation to the world.â€� curated by Colin Huerter w/ Adam Marnie, Andrea Longacre-White, Carter, J. Parker Valentine, Julia Dault, Kadar Brock, Michael Brown, Ned Vena, Ryan Sullivan at Leo Koenig, Inc. (Projekte), 541 West 23rd Street, 6-8
  • The Artist is Absent, curated by Daniel Lang/Levitsky, Ariel Speedwagon & Quito Ziegler at 25CPW, 25 Central Park West, 8am-1am, on the occasion of the closing weekend of Marina Abramovics retrospective at MoMA,  more info 646.725.6076
  • Wishes: A Black & White Salon at Lowest East Side Gallery, 44 Market Street, Apt 12B, at Madison, 6
  • Christina Massey, J Carpenter, Jessica Lagunas, Michael Paul Britto curated by Christine Licata & Marcos Dimas at Taller Boricua, 1680 Lexington Avenue at 105th Street, 6-9
  • Jessica Lagunas, J Carpenter, Michael Paul Britto, Christina Massey: Michael Paul Britto, J Carpenter, Jessica Lagunas and Christina Massey at Taller Boricua Galleries at the Julia de Burgos Cultural Center 1680 Lexington Ave, 6-9
  • 36 Dramatic Situations curated by w/ Ania Diakoff, Anne Yalon, Colby Bird, Deric Carner, Elena Bajo, Eric Angles, Ethan Miller, Georgia Sagri, J. Parker Valentine, Jen Liu, Joshua Smith, Justin Craun, Justin Samson, Lisa Oppenheim, Peter Coffin at Louis V.E.S.P., 140 Jackson Street, Ste. 4D, Brooklyn, 7-10
  • Jan Kolling: Archipel: Sharing the Paradox of Not Having a Vision at MOCA: Museum of Computer Art, 139 11th Street, Brooklyn NY 11215, Brooklyn Gallery, 5-8month
  • Conrad Ventur at Momenta Art, 359 Bedford Avenue, Brooklyn, 7-9
  • Martin Reyna at Hogar Collection Gallery, 362 Grand Street at Marcy, Brooklyn, 6-8
  • Ten Years Hunting, The Trophy Room at Parker's Box, 193 Grand Street, Brooklyn, 6-9
  • Performance, Leah Aron, Rafael Sanchez, Tymon Mattoszko, Zhenesse Staniec Heinemann at Grace Exhibition Space, 840 Broadway, Brooklyn, 2nd fl., 9-11pm
  • Brian Dupont Gravity & Array at Soapbox Gallery, 636 Dean Street, Brooklyn, 6-8
  • Jack In the Space, curated by Heng-Gil Han at Dean Project, 45-43 21st Street, betw 46th Ave & 45th Rd, LIC, 6-9
  • Warren Neidich, Book Exchange at Glenn Horowitz, 87 Newtown Lane, betw Pleasant & Muchmore, East Hampton, 6-8
  • Sarah Walker: Edge of Everywhere at Pierogi, 177 North 9th Street, Brooklyn, 7-9 Courtesy Pierogi
  • James Hyde, “Stuart Davis Group,â€� Hyde picked up a heavy house-painting roller, coated it with the heavy acrylic used by sign painters, and reworked photographic prints of details of two works by the early American abstractionist Stuart Davis. The four resulting works push Davis’s 1939 and 1940 paintings closer to the hard-edge, geometric abstractions that he would venture into later in his career at the Boiler, the magisterial new Pierogi space, a towering, old boiler room, just a short walk from McCarren Park, a perfect place to throw-up and pass out post-openings and sleep it off on a night cool summer evening until a cop tells you to move it along, 191 North 4th Street, 7-10 Courtesy Pierogi

Thursday May 27th
  • "Kratos - About (Il)legitimate(d) Power" curated by Raphael Gygax w/ Artur Zmijewski, Gianni Motti, Maja Bajevic, Maria Eichhorn & Teresa Margolles at Team, 83 Grand Street, betw Wooster & Greene Streets, 6-8
  • Sana Arjumand Let's Fly First Class! at Aicon Gallery at 4th Sreet,35 Great Jones Street, RSVP to newyork@aicongallery.com, 6-9
  • Brent Ridge Loose Wires curated by Amy von Harrington at Heather's Bar, 506 East 13th Street, betw Avenues A & B, 6-9
  • Talk, Is it possible to defy the politics of cultural identity in an art world loaded with stereotypes & prejudice Panelists: Adel Abidin, Carol Becker, Sam Bardaouil, Moderator, Claudia Calirman at Location One, 26 Greene Street, 7
  • A Relative Expanse at Renwick, 45 Renwick Street at Spring, 6-8
  • David Flinn R.I.P at Envoy Gallery, 131 Chrystie Street, 6-8
  • William Anthony Ironic Icons at Christopher Henry Gallery, 127 Elizabeth Street, 6-9
  • Jessica Angel, Ingrid Burrington, DETEXT, Erin Goldberger: Digital Domination - Cyber Nation at Apexart, 291 Church Street, 6-8
  • Undercurrents: Experimental Ecosystems in Recent Art curated by Amanda Parmer, Anik Fournier, Michelle Lim, Robert Wuilfe at The Kitchen, 512 West 19th Street, 5-8
  • Talk, ICI's The Curator's Perspective: Sergio Edelsztein on political activism in Israeli video art at 303 Gallery, 547 West 21rst Street, 6:30-8:30
  • Screening last program of Seven Easy Steps- Artistic Masterpieces curated by Amanda Schmitt w/ Andrew Steinmetz, Avi Krispin, Dana Levy, Leidy Churchman, Mads Lynnerup, Michael Smith, Oyvind Aspen, Pascual Sisto, Stephen Hilyard & William Wegman at Horton Gallery, 504 West 22nd Street,  7-8:30
  • Joel Grey 1.3: New Color Work at Steven Kasher Gallery, 521 West 23rd Street, 6-8
  • Autochromes: Early Color Masterpieces from National Geographic at Steven Kasher Gallery, 521 West 23rd Street, 6-8
  • Medrie MacPhee What It Is at Von Lintel Gallery, 520 West 23rd Street, 6-8
  • Larry Johnson at Marc Jancou Contemporary, 524 West 24th Street, 6-8
  • Carol Heft Transformation & Chaos: Bits & Pieces at Blue Mountain Gallery, 530 West 25th Street, 4th fl., 5-7
  • Stephanie Rauschenbusch, Blue Studio at Noho Gallery, 530 West 25th Street, 4th fl., 4-6
  • Alex Roulette, Andrew Jones & David Leonard at George Billis Gallery, 555 West 26th Street, 6-8
  • Phyllis Floyd Anne, Zoe, Emil & Other Subjects at First Street Gallery, 526 West 26th Street, 9th fl., 6-8
  • Ceres 9th National Juried Exhibition at Ceres Gallery, 547 West 27th Street, Ste. 201, 6-8
  • Moonlighting curated by Baseera Khan w/ Aaron Simonton, Alan Reid, Anais Daly, Annie Shaw, Brendan Carroll, Brian Fridge, Colleen Asper, Danielle Webb, Eric Graham, Filip Noterdaeme, Graham Collins, Hawley Hussey, Johanna Taylor, Nader Sadek, Nicole Arendt, Nina Horisaki-Christens, Patrick Killoran, Philip Maysles, Randall Friedman & Tuesday Smilley at Hosfelt Gallery, 531 West 36th Street, 6:30-8:30\
  • Karlos Carcamo, Cammi Climaco, Steve Lambert, Enoc Perez, William Powhida: EDITIONS 10' : Catalogue Launch And Exhibition at Lower East Side Printshop, Inc., 306 West 37th Street, 6th fl., 6-8
  • Christian Boltanski No Man's Land at The Park Avenue Armory Historic Rooms, 643 Park Avenue, $12, 2-9:30
  • David Schnuckel presents Parenthetical Admission (Things Eventually Recognized After the Fact...) at UrbanGlass, 647 Fulton Street, Entrance at 57 Rockwell Place, 3rd fl., Brooklyn, 6-8
  • David Schnuckel presents Parenthetical Admission.... Things Eventually Recognized After the Fact... at UrbanGlass, 647 Fulton Street, 6-8
  • Lisa Cooperman & Sheila Ross at A.I.R. Gallery, 11 Front Street, Brooklyn, Dumbo, 6-8
  • Daniel Albrigo, Luke Barber-Smith Sam Friedman, Chris O'Donnell: Divine Mourning works on paper at Yes Gallery, 147 India Street, Brooklyn, Greenpoint, 6-10

Wednesday May 26th
  • Rachel Hovnanian Too Good To Be True at Collette Blanchard Gallery, 26 Clinton Street, 6-8
  • Valentina Celada Figuring it out at 255Canal, 255 Canal Street, 4th fl., RSVP 255canal@gmail.com, 6-9
  • Talk, Liza Bear & Christophe Cherix in Conversation regarding Avalanche Magazine at Artists Space, 38 Greene Street, 3rd fl., 7pm
  • Spring Gala Benefit honoring David Byrne at The Kitchen, 512 West 19th Street, tickets, 6-8
  • Provocateurs of Japanese Films, Books & Photography curated by Kathleen Cullen, Russet Lederman w/ Araki, Katsumi Watanabe, Kohei Yoshiyuki, Miwa Yanagi, Ryoko Suzuki, Shuji Terayama & Tomoko Sawada at Kathleen Cullen Fine Arts, 508 West 26th Street, 6-8
  • Cammi Climaco, Enoc Perez, Karlos Carcamo, Steve Lambert & William Powhida Editions 10' at Lower East Side Printshop, 306 West 37th Street, 6th fl., 6-8
  • Street Smart curated by Heidi Lee at Affirmation Arts, 523 West 37th Street, 6-8
  • 1984 curated by David Harper, David Komary & Martha Kirszenbaum Clemens w/ Von Wedemeyer, Cory Arcangel, Dariusz Kowalski, Flora Watzal, Florian & Michael Quistrebert, Gerold Tagwerker, Hanne Mugaas, Jordan Wolfson , Judith Fegerl, Kobas Laksa, Mark Lombardi, Nicolas Grospierre, Paul Laffoley & Rachel Owens, Tris Vonna-Michell at The Austrian Cultural Forum, 11 East 52nd Street, 6-8
  • Donald Silverstein & Karen Green at Gallery Sakiko, 155 West 68th Street, Ste. 1127, 6-8
  • Talk, Final Dulwich Program, Masterpieces of European Painting from Dulwich Picture Gallery at The Frick Collection, 1 East 70th Street, 6
  • Michael Asher-- Whitney Museum To Remain Open Around The Clock For Three Days part of the final week of the Whitney Biennial at The Whitney Museum of American Art, 945 Madison Avenue at 75th Street, pay what you wish after 11pm-- Wed/Thurs at & after 6 Friday, Wednesday midnight, Friday midnight
  • Walead Beshty Conversations With Contemporary Artists at The Guggenheim Museum, 1071 5th Avenue at 89th Street, $10, 6:30
  • Studio LLC - Studio as Organon (vs. Canon) at Jamaica Center for Arts & Learning, 161-04 Jamaica Avenue, Jamaica, 6-9
  • Talk, Making the Net Work: How Can We Build Stronger Collaborations, Brooklyn Arts in Education Roundtable Series at Bric Rotunda Gallery, 33 Clinton Street, Brooklyn, 4-6

Monday May 24th
  • 2010 Annual Student Exhibition at Cooper Union Foundation Building, East 7th Street at 3rd Avenue, 5-9  (my beloved old alma mater where I studied conceptual art.)
  • Jon Naar in conversation with Marc & Sara Schiller of Wooster Collective at McNally Jackson, 52 Prince Street, betw Mulberry & Lafayette, 7
  • Talk, Keep it Simple: How can we gather & share information Brooklyn Arts in Education Roundtable Series at Bric Rotunda Gallery, 33 Clinton Street, Brooklyn, 4-6

Sunday May 23nd

Saturday May 22nd
  • IGY curated by Todd Levin at Marianne Boesky, 118 East 64th Street, betw Lexington & Park, 6-9
  • Judith Schaechter Beauty & the Beef at Claire Oliver, 513 West 26th Street, 6-8
  • Man Bartlett "#24hEcho" at P.P.O.W., 511 West 25th Street, Ste. 301, 7-9
  • Amy Gartrell Whatever & Ever at Daniel Reich Gallery, 537 West 23rd Street, 6-8
  • Desire One Day Group Show curated by Laura Sheedy at Chelsea Hotel Arts Initiative, 222 West 23rd Street, Ste. 1024, 11am-7pm
  • Book launch for Avalanche 1970-1976 at Printed Matter, 195 10th Avenue, betw 21st & 22nd Streets, 5-7
  • Paper Monument issue 3 launch at the Drawing Center, 35 Wooster Street, betw Grand & Broome, 6:30-8:30
  • Painting Resurrected curated by Jeremy Penn w/ Ari Lankin, Jason Borbay & Jeremy Penn at BevForce Loft, 393 Broadway, 3rd fl., 6-9
  • Talk, Project for an Archive of the Future Anterior Thom Donovan & Sreshta Rit Premnath interview Svetlana Boym & Matthew Buckingham at apexart, 291 Church Street, betw Walker & White, 4-6
  • Closing, Shantell Martin Project InsideOut OusideIn at Collette Blanchard, 26 Clinton Street, betw Stanton & Houston, 6
  • Allison Katz at Rachel Uffner, 47 Orchard Street, betw Hester & Grand, 6-8
  • Performance, Hannes Malte Mahler Drawing Centrifuge curated by Jovana Stokic at Location One, 26 Greene Street, 4-8
  • Andreas Blank, Daniel Levine, Patrick Caulfield, Richard Paul In Substantiality at Theodore:Art, Ecoartspace, 53 Mercer Street, 6-8
  • Diane Best at Box Office, 421 Hudson Street, #701, at Leroy, 6-8
  • Mobile Uploads Project curated by Amanda Schmitt at Sloane NYC, 174 Mott Street, 7-10
  • Ellen Stagg Melting Flesh at Fuse Gallery, 93 2nd Avenue, betw 5 & 6 Streets, 7-10
  • Coil Contract signing at Brovelli Studio, 43-01 22nd Street, 3rd fl., at 44th Avenue, LIC, 4-6
  • LIC Open Studios at Long Island City Artists, LICA, 35-35 28th Street, Queens, Click here for PDF Map of all Studios, 1-6
  • Alisha Kerlin Cat & Mouse at Real Fine Arts, 673 Meeker Avenue, Brooklyn, Greenpoint, 7-10
  • Ian Couch, Johan Kritzinger, Na Die Groot Trek -- After the Long Journey at DRWR, 1254 Myrtle Avenue, Brooklyn, Bushwick, 6-10
  • Hayley Hara, Ken Madore at Sugar, Brooklyn, Bushwick, 449 Troutman Street, 6-9
  • ChoreOBJECTography 1 (of 3) at Norte Maar, 83 Wyckoff Avenue, #1B, Brooklyn, Bushwick, $20, reservations required, call, 7pm
  • Geoff Henshall, JongWang Lee, Michelle Frick, Veronica Torres viscera at Spice Factory Gallery, 71 Washington Avenue, Brooklyn, Clinton Hill, 6-10
  • Art Sync curated by Nunu Hung w/Brad Darcy, Eric Bessel, Fanny Allie, HoHo Lin, Kai-Yuan Tszen, MaryKate Maher, Yin-Ling Chin, Yu-San Huang  at NARS Foundation, 88 35th Street, 3rd fl., Brooklyn, 6-8
  • If You See Nothing Say Something a Plus One Curatorial Project curated by Kiya Kim at The Invisible Dog, 51 Bergen Street, Brooklyn, 6
  • I Need You Skull at MF Gallery, 213 Bond Street, Brooklyn, 7-10
  • Made in Red Hook curated by Ana Bogdanovic, Laura Arena at Lucky Gallery, 176 Richards Street at corner of Wolcott, Brooklyn, 7-10
  • PG Annual Benefit Party and Performance at Proteus Gowanus, 543 Union Street at Nevins Street, Brooklyn, 7-10
  • Kiya Kim at The Invisible Dog, 51 Bergen Street, betw Smith & Boerum, Brooklyn, 6
  • Alisha Kerlin at Real Fine Arts, 673 Meeker Ave. at Sutton, Brookyn, 7-10

Friday May 21rst
  • Optimismo Radical w/ Ana Tiscornia, Artur Lescher, Dario Escobar, Jota Castro, Juan Manuel Echavarria, Liliana Porter, Luis Camnitzer, Marco Maggi, Patrick Hamilton, Paulo Bruscky, Rafael Lozano-Hemmer & Waltercio Caldas at Josee Bienvenu, 529 West 20th Street, 2nd fl., 6-8
  • Richard Hughes at Anton Kern, 532 West 20th Street, 6-8
  • Burt Barr at Sikkema Jenkins & Co., 530 West 22nd Street, 6-8
  • Judy Pfaff, Nicola Lopez, Suzanne Caporael Tandem Press editions at Pace Prints Chelsea, 521 West 26th Street, 3rd fl., 6-8
  • Four American Landscapes at George Adams, 525 West 26th Street, 6-8
  • Book party, A Taste of Cherry at Michael Mazzeo Gallery, 526 West 26th Street, 2nd fl., 6-8
  • Performance, John Giorno Lorca, please help me! at Nicole Klagsbrun Gallery, 526 West 26th Street, #213, 7pm
  • Jeffrey Tranchell at John Connelly, 625 West 27th Street, 6-8
  • Liz Magic Laser at Derek Eller Gallery, 615 West 27th Street, 6-8
  • Lisa Stefanelli Sassyfras Paintings at Heskin Contemporary, 443 West 37th Street, 6-9
  • Molly Smith Whether at Kate Werble Gallery, 83 Vandam Street at Hudson Street, 6-8
  • Blind Spot Lab for Issue 41 at Wild Project, 195 East 3rd Street, betw Ave.s A & B, 6:30-9:30, rsvp to blindspot@wildcatnyc.com
  • Paper Monument issue 3 launch at the Drawing Center, 35 Wooster Street, betw Grand & Broome, 6:30-8:30
  • Erik Foss, Sally Webster, Walter at Bowman/Bloom Gallery, 95 East 7th Street, downstairs, 6-8
  • Painting with Pictures, Part I curated by David Gibson, Savannah Spirit & Asya Geisberg Alexander Reyna, Amelie Chunleau, Austin Thomas, Carla Gannis, Chris Bors, Chris Fennell, Conrad Vogel, D. Dominick Lombardi, Daniel Kayne, Deborah Pohl, Elissa Levy, Elizabeth Riley, Halsey Hathaway, Hector Madera-Gonzalez, Isolde Kille, Jennifer Shepard, Kaeko Shabana, Leah Oates, Lesley Canossi, Liam Hanna-Lloyd, Mary-Ann Strandell, Melissa Barrett, Michael Anderson, Michael Zansky, Nancy Drew, Pamela Saturday, Raven Schlossberg, Ron Rocheleau, Sarah Olson, Scott Kiernan & Susan Breitsch at Casita Gallery, 928 Simpson Street, betw Baretto & 163rd Street, Bronx, 6-9
  • Avoid pi, infinity Babel Code: Osmotic Transmissions curated by Alex Emmart at Mighty Tanaka Gallery, 68 Jay Street, Ste. 416, Brooklyn, Dumbo, 6-9
  • Talk, Anna Frants, David Rothenberg, Mark Andreas, Matt Bua, Osman Khan, Raphaele Shirley Inside the Arctic Circle Expedition at Point B, 71 North 7th Street, Brooklyn, 7-9
  • Consequential Tea curated by Joe Campbell w/ Dick Lehman, Joe Campbell, Kristin Muller, Shane Sellars & Takao Okazaki + Hyun Ju Park Out of Darkness... Light at Causey Contemporary, 92 Wythe Avenue, Brooklyn, 6-9
  • Stacy A. Scibelli Made With Love at The Shirey, 47 Thames Street, Brooklyn, Bushwick, Ste. 306, 7-12am
  • Second Wind curated by Eric Schmalenberger w/ Amanda O'Keefe, Ariel Brickman, Bobby Dupree, Heather Garland, S.E. Nash & Stephen Wilson at Arch Collective NYC, Brooklyn, Bushwick, 18 Wyckoff Avenue, 7-10
  • Benefit, BOS Preview & Benefit Art Sale curated by Arts in Bushwick at Lumenhouse, 47 Beaver Street, 7:30-10
  • Second Wind curated by Eric Schmalenberger w/ Alisa Ochoa, An Hoang, Chris Gentile, Erik Benson, Esperanza Mayobre, Everest Hall, Gabriela Alva Cal y Mayor, Gary Petersen, Gavin Andersen, Gina Beavers, Inna Babaeva, Joseph Burwell, Kora Manheimer, Lauren Luloff, Nils Folke Anderson, Rob Carter, Todd Knopke & Yadir Qui at Kidd Yellin, 133 Imlay Street, Brooklyn, 6-9
  • Woven Spaces presents The Making of a Place, performances by Richard Wislocky, Jared Whitham, & April Hava Shenkman at McCarren Park, betw Driggs & Bedford, Brooklyn, 4-9
  • Audacity! A Corporate Fundraiser & Silent Auction in Association with the Pulmonary Hypertension Association at Chashama, Jamaica, 90-26 161st Street, Queens, 6-10
  • Works on Paper at Big & Small, The Casual Gallery, 10-20 45th Road, Queens, 5-8

Thursday May 20th
  • Greater New York curated by Connie Butler, Klaus Biesenbach, Neville Wakefield at PS.1, 22-25 Jackson Avenue at 26th Avenue, Queens, 6-9 (Private, No Opening. ;o)
  • Claerwen James at Flowers Gallery, 529 West 20th Street, 6-8
  • Five Alive! w/ Merav Ezer, Neil Dvorak, Rachel Wiecking, Scott Daniel Ellison & Tom Sarver at Monya Rowe Gallery, 504 West 22nd Street, 2nd fl., 6-8
  • Carsten Nicolai at The Pace Gallery, 534 West 25th Street, 6-8
  • Out of Line at Slag Gallery, 531 West 25th Street, ground 10, 6-8
  • Haeri Yoo Body Hoarding at Thomas Erben Gallery, 526 West 26th Street, 4th fl., 6-8:30
  • Romain Bernini Despite Walls & Landscapes at Priska C. Juschka Fine Art, 547 West 27th Street, 2nd fl., 6-9
  • Talk, Dead or Alive - Artist Xu Bing in conversation with ARTnews editor Robin Cembalest at Museum of Arts & Design, MAD, 52 Columbus circle, free, 6:30
  • Oksana Prokopenko Icons & More: Mosaics & Mixed Media Art at Ukrainian Institute of America, 2 East 79 Street, 6-8
  • Talk, Howard T. Cash Love, Happiness & Harmony at Canvas Paper & Stone Gallery, 12611 8th Avenue at West 139th Street, 6-8
  • Artists in Residence Group Show at Abrons Art Center, 466 Grand Street at Pitt, 6-9
  • Perry Burns Equinox at Cheryl Hazan, 35 North Moore Street, 6-8
  • Anja Schworer, Le Pli, Sari Carel at Nicelle Beauchene, 21 Orchard Street, betw Canal & Hester, 6-8
  • Jeremy Willis, Kerry Downey You Can Have It All at Art Connects New York, Spattered Columns Gallery, 491 Broadway, Ste. 500, 6-8
  • Daniel Merriam Taking Reality By Surprise at Animazing Gallery, 54 Greene Street, RSVP rsvp@animazing.com, 6-9
  • Sam Lipsyte & Justin Taylor read at Bar 82, 136 2nd Ave betw Street Marks Pl & 9th Street, presented by Street Marks Bookshop, 7:30
  • Kwan Sheung Chi, Lyra Abueg Garcellano Specific Gravity + Adel Abidin I'm Sorry at Location One, 26 Greene Street, betw Grand & Canal, 6-8
  • Harvey Lloyd Breaking the Light curated by Ivana Lovincic at Pennington Gallery, 355 West Broadway, 6-9
  • Literary Death Match at Bowery Poetry Club, 308 Bowery at Bleecker, 7, $5
  • Book party for Reif Larsens The Selected Works of TS Spivet at Powerhouse, 37 Main Street at Water, Brooklyn, rsvp@powerhousearena.com, 7-9
  • Ebenezer Sunder Singh at Real Fine Arts, 673 Meeker Avenue, Brooklyn, Greenpoint, 6-8:30

Wednesday May 19th
  • Book party, Natalie Chanin Alabama Studio Style at Cooper-Hewitt National Design Museum, 2 East 91 Street, $10, free for students, 6:30-8
  • Winfred RembertWill, Memories of My Youth at Adelson the Mark Hotel, 19 East 82nd Street, 2-8
  • A Century of Innovation: American Art from 1850-1950 at Questroyal Fine Art, LLC, 903 Park Avenue at East 79th Street, 3A/B, 2-8
  • Max Weber Music, Art & Dance at Gerald Peters Gallery, 724 East 78th Street, 2-8
  • Forest, Field & Stream: American Sporting Paintings at Godel & Co., 39 East 72nd Street, 2-8
  • Summer Selections at Hirschl & Adler Modern, 21 East 70th Street, 2-8
  • Just Off Madison Spring Gallery Walk at Debra Force Fine Art, Inc, 13 East 69th Street, Ste. 4F, 4-8
  • Spring Gallery Walk at Menconi & Schoelkopf Fine Art, LLC, 13 East 69th Street, 2-8
  • Will Barnet Recent Abstract Paintings at Alexandre Gallery, 541 East 57th Street, 13th fl., 2-8
  • Spring Gallery Walk at Hammer Galleries, 533 West 57 Street, 2-8
  • New Language at Ogilvy Chocolate Factory, 636 11th Avenue, betw 46th & 47th Streets, rsvp.ogilvy@gmail.com, 6-8
  • David Greg Harth World News Tonight at Chashama Window Space, 266 West 37th Street, 6-10
  • Talk, Gautam Kansara, Ginger Brooks Takahashi, James Walsh, James Walsh, Shani Peters, Terry Boddie 2009 Artists-in-Residence at Center for Book Arts, 28 West 27th Street, 3rd fl., $10, 6:30
  • Stoked Mentoring Spring Benefit Art Auction at Milk Studios, 450 West 15th Street, betw 9th & 10th, 7-11, $75
  • Vital Signals, Early Japanese Video Art- DVD Anthology + Catalogue Publication at EAI, Electronic Arts Intermix, 535 West 22nd Street, 5th fl., RSVP info@eai.org, 6-8
  • David Lefebvre at Zurcher Studio, 33 Bleecker Street, betw Bowery & Lafayette, 6-8
  • Carla Zaccagnini, Carlos Motta, David Sanin Paz, Judi Werthein, Julieta Aranda at LMCC Lent Space, Canal Street & 6th Avenue, 7am-dusk
  • Screening, Above ground Animation at Ramiken Crucible, 221 East Broadway at Clinton Street, $5, 7pm, screening begins at 8
  • Creative Time's annual spring benefit, Going Global- honoring Andrea & Marc Glimcher at Creative Time at the Jing Fong Restaurant, 10 Elizabeth Street, Tickets begin at $1,250, 6:30
  • Persistence of Painting curated by Douglas Lederman, Peter Franck at Sloan Fine Art, 128 Rivington Street, 6-8
  • Celebrate SANAA's Pritzker Win with Free Admission at New Museum of Contemporary Art, 235 Bowery, free admission, 12-6
  • Anthony Lister, Logan Hicks, Michael Kalish at Opera Gallery, 115 Spring Street, 6-9
  • Talk, Lil Picard & Counterculture New York by Jason Dubs at NYU's Grey Art Gallery, 100 Washington Square East, 6:30
  • INvent/ONsite: 22nd Annual BRIC Contemporary Art Education Exhibition of Artwork by Brooklyn Public School Students at Bric Rotunda Gallery, 33 Clinton Street, Brooklyn, 6-8
  • Art Ready: selected work from the artist mentorship program at Smack Mellon, 92 Plymouth Street at Washington, Brooklyn, 6

Tuesday May 18th
  • Structures Within An Intervention, curated by Meenakshi Thirukode at The Guild Art Gallery, 45 West 21st Street, Buzzer #39, betw 5th & 6th, 6:30-8:30
  • Music for an Imaginary Band performs at Douglass Street Music Collective, 295 Douglass Street, betw 3rd & 4th, Brooklyn, 8

Monday May 17th

Sunday May 16th
  • Screening, 17th Annual New York African Film Festival at The New Museum of Contemporary Art, 235 Bowery $8, 3pm
  • Book party for Seth Price at Artists Space, 38 Greene Street, betw Grand & Broome, 3rd fl., 3
  • Artist talk with Jowhara Alsaud, presented by Aperture in conjunction with the New York Photo Festival at Powerhouse, 37 Main Street at Water, 4:30
  • Quilts Extended, a panel discussion moderated by John Sims, at Dorsky Gallery, 11-03 45th Ave at 11th Street, rsvp to registrar@dorsky.org, LIC, 3-4:30

Saturday May 15th
  • White Columns Benefit Auction (Attention super saver  Junior and mature collectors, we have and exclusive viewing of a fine selection of significant works by established and emerging artists going on the right now on our main floor, do not miss this historic opportunity to save big bucks on small works that you will kick yourself later, if you don't grab now, so do it while the picking is good, the prices are low and the deals are Hot!) at White Columns, 320 West 13th Street, entrance on Horatio, 7pm
  • How Is The Empire & Sacred Bones w/ Louie Cordero, Scott Musgrove  at Jonathan LeVine Gallery, 529 West 20th Street, 9th fl., 7-9
  • Resurrectine at Ronald Feldman Fine Arts, 31 Mercer Street, betw Grand & Broome, 6-8
  • The Third Meaning w/ Dante Horoiwa, Frederik Farg, Kirstine Roepstorff, Luis Jacob, Parastou Forouhar, Paul Edmunds, Rick Leong & Wolfgang Ellenrieder, inaugural exhibition at RH Gallery inaugural exhibition, 17 Greene Street, betw Canal & Grand, 6-9
  • Richard Prince T-Shirt Paintings at Salon 94 Bowery, 243 Bowery, 6-8
  • Screening, 17th Annual New York African Film Festival at The New Museum of Contemporary Art, 235 Bowery $8, 3pm
  • MatterMade reception, 405 Broome Street, betw Lafayette & Center, 6-9
  • Book + signing party for Christopher Griffith at Randall Scott Gallery, 111 Front Street, Ste. 204, Brooklyn, Dumbo, 1-3pm
  • Parsons IDC Senior Thesis Exhibition at 3rd Ward, 195 Morgan Ave at Streetagg, Brooklyn, 8 -12am
  • Escape From New York, curated by Olympia Lambert at Frederici Park, 24 1/2 Van Houten Street at Cianci, Paterson, shuttle buses from Chelsea, rsvp olympia.lambert@gmail.com

Friday May 14th
  • Workshop, Book Arts Lounge: Playing with Paste at The Center for Book Arts, 28 West 27th Street, 3rd fl., $10, 6-9
  • Bjarne Melgaard The Synthetic Slut at Greene Naftali Gallery, 508 West 26th Street, 8th fl., 6-8
  • Strange Design at ICO Art & Music Gallery, 606 West 26th Street, 8-10
  • Performance, Derrick Adams, Narcissister curated by Rashida Bumbray at The Kitchen, 512 West 19th Street, $10, 8
  • A Vernacular of Violence w/ Claire Fontaine, Eric Baudelaire, Lisa Kirk, Rita Sobral Campos, Sylvere Lotringer & Walid Raaat Invisible-Exports, 14 Orchard Street, 6-8
  • Gregory Krum at Jen Bekman at 6 Spring Street, betw Elizabeth & Bowery, 6-8
  • Rooftop Films 'opening night' at New Design High School, 350 Grand Street, betw Ludlow & Essex, $10, 8:30
  • Photogenic curated by James Isherwood w/ Brian Buckley, Bryan Graf, Drew Wiedemann, Jeffrey Rothstein, Millie Falcaro at Camel Art Space, 722 Metropolitan Avenue, Brooklyn, 6-9
  • Rikke Jorgensen at Sigerson Morrison/Laboratory Boutique, 19 East 71st Street, betw Madison & 5th, 6-8
  • Part II of Ten Years Hunting at Parkers Box, 193 Grand Street at Bedford, Brooklyn, 6-9
  • Clean Break, curated by Catharine Ahearn at Charlie Horse, 28 Marcy Ave at Hope, Brooklyn, 7-9
  • Brendan Carroll at Urban Alchemist Design Collective, 343 5th Street off 5th Avenue, Brooklyn, 7-9

Thursday May 13
  • Jeffrey Cyphers Wright, Roma Pas, Ruben Aubrecht, Selin Kocagoncu at AC, Institute Direct Chapel, 547 West 27th Street, 5th fl., 6-8
  • Alexander Esters, Justen Ladda, Peter Gerakaris Like a Rolling Stone at Ana Cristea Gallery, 521 West 26th Street, 6-8
  • Piet van den Boog, I Wanted Each And Every One Of Them, But Choosing One Meant Losing All The Rest at Mike Weiss Gallery, 520 W. 24th Street, 6-8
  • Bruno Cals Horizons at 1500 Gallery, 511 West 25th Street, Ste. 607, 6-8
  • Chris Duncan, Joseph Hart, & Fabienne Lasserre at Jeff Bailey, 511 West 25th Street, #207, 6-8
  • Ian Hughes at Thomas Jaeckel, 532 West 25th Street, 6:30-8:30
  • Group, Out from Down Under & Beyond: The Australian & New Zealand Art Exhibition, the Persistence of Form, the Saturated Palette at Agora Gallery, 530 West 25th Street, 6-8
  • Bernard Dunaux, Elyce Abrams Duo Exhibition at Blank Space, 511 West 25th Street, Ste. 204, 6-8
  • Maria Martinez-Canas at Julie Saul, 535 West 22nd Street, 6-8
  • Andrew Moore in conversation with Philip Levine at the Strand, 828 Broadway at 12th Street, 7-8
  • FIT Photography Senior Exhibition at SALT artspace, 1160 Broadway, 5th fl., 6-9
  • Maria Martinez-Canas Tetralogy, Lies (2005), Adaptation (2006), Tracing (2007), Duplicity As Identity (2008-09) at Julie Saul Gallery, 535 West 22nd Street, 6-8
  • Parsons MFA Fine Arts Thesis Exhibition at The Kitchen, 512 West 19th Street, 6-9
  • Talk, Skylar Fein Remember the UpStairs Lounge curated by Dan Camerson, No Longer Empty at No Longer Empty, Upstairs Lounge, 447 West 16th Street, 6-8
  • Pratt MFA at Pratt Manhattan Gallery, 144 West 14th Street, 5-7pm
  • Ray Sell Stand Yer Ground at Leo Kesting Gallery, 812 Washington Street at Gansevoort, 7-10
  • Fiona Tan Provenance & other works at Peter Freeman, Inc., 560 Broadway, 6th fl., 6-8
  • Point Suite Artists talk, presented by the National Arts Club at Inventory, 237 Lafayette Street, betw Spring & Prince, 6:30-8
  • Bill Komoski at Feature, 131 Allen Street, betw Delancey & Rivington, 6-8
  • Charming Baker Stupid Has A New Hero at NY Studio Gallery, 154 Stanton Street at Suffolk Street, 6
  • Screening, 17th Annual New York African Film Festival at The New Museum of Contemporary Art, 235 Bowery, $8, 7pm

Wednesday May 12th
  • Bruce Gilden Coney Island at Amador Gallery, 541 East 57th Street in the Fuller Building, 6-8
  • Talk, Harvey Tulcenksy Notebook Project at Center for Book Arts, 28 West 27th Street, 3rd fl., 6:30
  • Talk, Thomas Houseago Our generation sees modernist art through the lens of pop culture, not the other way around at Parsons, The New School, Tishman Auditorium, 66 West 12th Street, $10, 6:30
  • Thesis Exhibition at New York Studio School, 8 West 8 Street, 6-9
  • MFA Thesis Exhibition at NY Studio Gallery, 154 Stanton Street at Suffolk Street, 6-9

Tuesday May 11th
  • Exhibition #3 curated by Joao Simoes, w/ Amir Mogharabi, Amy Granat, Ana Cardoso, Ann Craven, Anthony Burdin, Bosko Blagojevic, Jacob Kassay, Jeff Perkins, Joao Simoes, Richard Aldrich, Robert The, Stefan Tcherepnin & Tomaz Hipolito at Emily Harvey Foundation, 537 Broadway at Spring Street, 2nd fl., 6-9
  • Revealed! The Tradition of Male Homoerotic Art at Leslie/Lohman Gay Art Foundation, 26 Wooster Street, 6-8
  • Federico Cuesta Eternal Guests at ICO Art & Music Gallery, 606 West 26th Street, 6-8
  • Periodically Speaking: Focus on Poetry at NYPL, 5th Ave at 42nd Street, Bernstein Room, 6
  • Henry Horenstein book signing & screening at Clic, 424 Broome Street at Crosby, 6-8

Monday May 10th
  • Performance, Kate Gilmore Walk the Walk at Public Art Fund (Bryant Park Grill), 6th Avenue at West 41st Street, 6-8
  • Jon Savage, Linder Sterling The Secret Public: Punk Montages, Photography & Collages 1976-1981 at Boo-Hooray Gallery (c/o Steven Kasher Gallery), 521 West 23rd Street, 6-9
  • Carnivalesque burlesque first-year students in the MFA Design Department at SVA (Eastside Gallery), 209 East 23rd Street, 6-8
  • 10:30 - Onward, Taxter & Spengemann presents music & performances by Hex Message, The Union, special guests & DJs part at Taxter & Spengemann Santo's Party House, 96 Lafayette Street, 10:30
  • Jessica Feldman, Michael V. Waller, Richard Lainhart performance at LMAK, 139 Eldridge, betw Delancey & Broome, 7:30
  • HP Albarelli in conversation with Mark Crispin Miller at McNally Jackson, 52 Prince Street, betw Mulberry & Lafayette, 7
  • Heather Garland Dear Diary at Pratt Institute, Steuben South Gallery, 200 Willoughby Avenue, Brooklyn, Clinton Hill, 6-9

Sunday May 9th
Saturday May 8th

Friday May 7th
  • Martin Creed at Gavin Brown's Enterprise, 620 Greenwich Street at Leroy Street, 6-8
  • Claude Leveque at James Fuentes LLC, 35 St. James Place, 6-8
  • The Yes Men Mistaken Identity w/ Carol Irving, Dan Graham, Innocence Project, John Schabel & Karen Yama at Carriage Trade, 62 Walker Street, near Broadway, 6-9
  • Rebeca Raney Raney Town at Union Gallery, 359 Broadway, 6-8
  • Lisa Kirk Revolution at SmartSpaces, 1133 Broadway, betw 25th & 26th, 6-8 rsvp@smartspaces.org
  • Ryan Humphrey Early American at DCKT Contemporary, Inc, 195 Bowery, 6-8
  • Parsons MFA Photography & Related Media Open Studios w/ Anna Ogier-Bloomer, Aubrey Hays, Bobby Davidson, Chang Kim, Chrissy Lush, Egemen Pekoz, Elisa Schwalm, Ho Chang, Jun Ahn, Khaula Jamil, Lisa Bleich, Mana Sakaguchi, Marie Vic, Meg Lyding, Niv Rosenberg, Patrick Taylor, Rachael Stollar, Rachel Bee Porter, Sally D, Sam Rivers at Parsons, Sheila C. Johnson Design Center, 66 5th Avenue, 3rd fl, 6-8
  • Michelle Marie Heinemann, Terri Lindvall Select Works at National Arts Club, 15 Gramercy Park South, 6-8
  • 7:30pm. Friends of the High Line: Artist Richard Galpin will give a talk about his new piece on the High Line, Viewing Station, as well as his other work. The talk will take place at the Chelsea Market Passage (on the High Line between West 15th & 16th Streets)
  • Arni & Kinski at Honey Space, 138 11th Avenue, betw 21st & 22nd, 8-11
  • Book party, Dana Schutz at Zach Feuer Gallery (LFL), 530 West 24th Street, 5pm
  • Alison Elizabeth Taylor Foreclosed at James Cohan Gallery, 533 West 26th Street, 6-8
  • American ReConstruction, a group exhibition of new photography organized by Michael Hoeh at Winkleman Gallery, 621 West 27th Street, 6-8
  • 2:00-4:00  Marian Goodman Gallery Book Signing with artist Thomas Struth. Please join us as we celebrate the artist's new body of work & the catalogue that accompanies it. rsvp NYGW@mariangoodman.com
  • 6:00-8:00  Hauser & Wirth Opening for artist Roni Horn
  • 2:00   The Drawing Center, Brett Littman, Executive Director & Curator, will guide a walk-through of the exhibition Leon Golub: Live & Die Like a Lion?
  • Strange Dark Interlude closing reception, Maura Falfan  at Pratt Institute (The Rubelle & Norman Schafler Gallery), 200 Willoughby Avenue, Brooklyn, Clinton Hill, 6-9
  • Full Effect w/ Amber Zezeck, Anna Gilbert, Francis Simeni & Kelly Evers Jackson at Littlefield performance + art space, 622 Degraw Street, Brooklyn, 6
  • Jaqueline Cedar, Kyoung Eun Kang at A.M. Richard Fine Art, 328 Berry Street, Brooklyn, 3rd fl, 6-8
  • 2010 BC: Brooklyn College MFA Thesis Show curated by Siebren Versteeg at Williamsburg Art & Historical Center, 135 Broadway, Brooklyn, 6-9
  • Luther Price Meat: two videos by Luther Price curated by Bradford Nordeen at Louis V E.S.P., 140 Jackson Street, Ste. 4D, Brooklyn, 9-11pm
  • James Biederman The Traveling Hat at Janet Kurnatowski Gallery, 205 Norman Avenue, Brooklyn, Greenpoint, 7-9
  • Accidents Waiting to Happen at Live With Animals, 210 Kent Ave at Metropolitan, Brooklyn, 8-11
  • Matthew Mottel installation at Issue Project Room, 232 3rd Street, 3rd fl., at 4th Avenue, Brooklyn, 8
  • Ben Pritchard at Repetti, 44-02 23rd Street, at 44th Avenue, LIC, 7-9

Thursday May 6th
  • Devon Dikeou at 179 Canal, 179 Canal at Mott, 6-8
  • Scott Olson at Taxter & Spengemann, 123 East 12th Street, betw 3rd & 4th, 6-8
  • Barbara Bloom Present at Tracy Williams Ltd., 313 West 4th Street, betw West 12th Street & Bank, 6-8
  • “Make Yourself At Homeâ€� which draws an inspiration from the idea of transforming gallery space into a multi-room house, dressed for a typical days living. Curated by Sabrina Blaichman, Caroline Copley & Genevieve Hudson-Price w/ Hernan Bas, Tom Beale, Chris Beeston, Jordan Betton, Sebastian Black, Meghan Boody, Scott Burton, Scott Campbell, Rama Chorpash, Ricky Clifton, Jacob L. Cohen, Nick Cohen, Billy Copley, David Deutsch, Carlton De Woody, India Donaldson, Nick Doyle, Sebastian Errazuriz, R.M. Fischer, Griffon Fraizon, Joe Gaffney, GAINES, Francesco Galetto, Elissa Goldstone, Simon Hasan, Scott Healy, Joseph Heidecker, Mary Heilmann, Steven Holl, Judith Hudson, Bryan Hunt, Douglas Kelley, Steven Keister, Max Lamb, Johanna Landscheidt, Kwangho Lee, Marilyn Lerner, Zilla Leutenegger, Jill Levine, Peter Marigold, Alexander Massouras, Thomas, McDonell, Adam McEwen, Jacob Melinger, Sean Mellyn, Howard Michels, James Nares, Casey Neistat, Bob Neuwirth, John Newman, Alan Paukman, Janis Provisor, Rob Pruitt, Lesley Raeside, Jason Reppert, Alex Rickard, Tom Sachs, Francesco Simeti, Laurie Simmons, Michael Smith,  Max Snow, Keith Sonnier, Stephen Spretnjak, Michael St. John, Gordon  Stevenson, Wiliam Stone, Ionel Talpazan, Al Taylor, John Torreano, Richard Tuttle, Leo Villareal, Kevin Walz, Lynton Wells, Rob Wynne, Dustin Yellin & Aaron Young, In recreating and detailing this private living space in our public gallery, the exhibit seeks to create a more immediate and intimate relationship between the viewer and the featured artworks, to enhance the contemplation of the everyday unseen. We hope to project the viewer into a more personal space where they are able to sit at the kitchen table, watch TV from the couch, stretch out on the bed – in short – where they can literally, make themselves at home at 7-Eleven Gallery, 169 10th Avenue, betw 20th & 21st Streets, 6-9
  • Modern Design Function Competition Winners on display at DWR, 903 Broadway at 20th, 7-9
  • David Barnett at Denise Bibro, 529 West 20th Street, #4W, 6-8
  • Ian Kiaer, Uta Barth at Tanya Bonakdar Gallery, 521 West 21rst Street, 6-8
  • Betty Woodman Paintings at Max Protetch, 511 West 22nd Street, 6-8
  • Anthony Goicolea, Justin Berry, Karen Tam, Nancy Drew, Slater Bradley, Tony Oursler & Wilfredo Ortega Fourteen Again organized by +Art curated by Micaela Giovannotti, Micaela Martegani at Chelsea Art Museum, 556 West 22nd Street, RSVP rsvp@chelseaartmuseum.org, 6-8
  • Amir Zaki Relics at Perry Rubenstein Gallery, 527 West 23rd Street, 6-8
  • Barbara Bloom Present at Tracy Williams Ltd., 521 West 23rd Street, 6-8
  • Julian Faulhaber Lowdensitypolyethylene II at Hasted Hunt Kraeutler, 537 West 24th Street, 6-8
  • John Wesley "May I Cut In" Important Paintings from the Early 70's at Fredericks & Freiser, 536 West 24th Street, 6-8
  • Johannes VanDerBeek at Zach Feuer, 530 West 24th Street, 6-8
  • Alex Guofeng Cao at Stux, 530 West 25th Street, 6-8
  • Wendell Castle Rockin' at Barry Friedman Ltd., 515 West 25th Street, 6-8
  • Laurent Dauptain at Axelle Fine Arts, 535 West 25th Street, RSVP 212-226-2262, 6-9
  • Beatrice Mandelman Paintings from the New York Series at Gary Snyder, 250 West 26th Street, 4th fl, 6-8
  • Elaine Defibaugh Nite Lite, City Brite at Franklin 54 Gallery + Projects, 526 West 26th Street, Ste. 403, 6-8
  • Phil Knoll at Morgan Lehman, 317 10th Avenue, betw 28th & 29th Streets, 6-8
  • Dina Recanati Gathering Winds at Flomenhaft Gallery, 547 West 27th Street, 2nd fl, 6-8
  • Anton Litvin The Shining at Sputnik Gallery, 547 West 27th Street, 5th fl, 6-8
  • Kent Henricksen at John Connelly Presents, 625 West 27th Street, 6-8
  • Elsewhere w/ Daniel Gordon, David Scher, Glen Fogel, Hunter Reynolds, Jonathan Hartshorn, Nicholas Buffon &Simone Shubuck at Callicoon Fine Arts (Chelsea Office at Dan Ionescu Architects), 37 West 28th Street, 6-8
  • Marc Ganzglass Middle Sized Aggregates at Martos Gallery, 540 West 29th Street, 6-8
  • Mark Enger & Matthew Enger, The Enger Brothers, New Drawings & Paintings at Mindy Wyatt Gallery, 814 Broadway, 2nd fl, 7-9
  • Christopher Blyth The Build Up inaugural exhibition at Pelavin Gallery, 13 Jay Street, 6-8
  • Screenings & readings at Renwick, 45 Renwick, betw Canal & Spring, 7, in conjunction with the exhibition The Same Sight Slighter
  • Lost At Sea at Gallery Hanahou, 611 Broadway, Ste. 730, at Houston, 7-9, rsvp info@galleryhanahou.com
  • Springy, Spring, Spring, a fundraiser for HOW, at 112 Franklin Street, 4th fl., at 6th Avenue, 7-10, tickets $20 plus
  • I Heart Brooklyn Party presented by AAFNYC, 7 West 34th Street near 5th, 6-9, $30, Brooklyn residents receive $5 off
  • Raphael Dallaporta The Photographers: Lecture Series at International Center of Photography (ICP) (School), 1114 6th Avenue at West 43rd Street, $15 (at the door), 7-9
  • Will Barnet Recent Abstract Paintings at Alexandre Gallery, 541 East 57th Street, 13th fl., 5:30-7:30
  • Gallery Night on 57th Street at Nohra Haime Gallery, 541 East 57th Street, 5-8:30
  • Alan Feltus at Forum Gallery, 5745 5th Avenue at West 57th Street, 5th fl, 5:30-7:30
  • "and" w/ Rob Wynne, Andy Warhol, Anne Peabody, Donald Moffett, Douglas Gordon, Jacob Kassay, James Lee Byars, Louise Nevelson, Lynda Benglis, Marc Swanson, Nancy Lorenz, Roy Lichtenstein, Sanford Biggers, Shinique Smith & Tony Feher Reflection at Nathan A. Bernstein & Co Ltd., 21 East 67th Street, 6-8
  • Pablo Picasso, A Century of Picasso artworks from the Jan Krugier Gallery inventory & the Marina Picasso Collection at Jan Krugier, 980 Madison Avenue, 3rd fl, RSVP rsvp@krugier.com, 6-8
  • Anna Camner The Triumph of Time at Stellan Holm Gallery, 1018 Madison Avenue, 6-8
  • Talk, Schandra Singh with Greg Tate at Bose Pacia Gallery, 163 Plymouth Street, Brooklyn, Dumbo, 7-8

Wednesday May 5th

Tuesday May 4th
  • Art Spiegelman & Ken Jacobs in conversation at Thirty Days, 70 Franklin Street, betw Church & Broadway, 7
  • Joyce Manalo Small Voices at Fourth Arts Block (FAB), 61 East 4th Street, betw 2nd Ave. & Bowery, 6-8
  • MFA Thesis Exhibition at NYU Gallery, 80 Washington Square East at 4th Sreet, , 6-8
  • Identities: Active Liberty Institute inaugural party at Phillips de Pury & Company, 450 West 15th Street, $40 VIP Preview / $20 After Party, 7pm
  • Unleashed at SVA, 133 West 21rst Street at 6th Avenue, 6-8
  • MFA Design Department thesis projects at SVA (Visual Arts Gallery), 601 West 26th Street, 15th fl., 6-8
  • Performance, Zimmermann & de Perrot: Gaff Aff presented by Swiss Institute at Baryshnikov Arts Center (BAC), 450 West 37th Street, Ste. 501, $20, 8
  • Shoja Azari Icons at Leila Taghinia-Milani Heller Gallery, 39 East 78th Street, 3rd fl, 6-8
  • Sarah Charlesworth Conversations With Contemporary Artists at The Guggenheim Museum, 1071 5th Avenue at 89th Street, $10, 6:30
  • Show Me The Museum of Commerce at Museum of Commerce, 147 Front Street, in the back of Galle, Brooklyn, Dumbo, 7-9
  • Manami Furukawa dance of the girl soldiers at Ouchi Gallery, 170 Tillary Street, Ste. 507, Brooklyn, 7-10

Monday May 3rd

May Day Saturday May 1st
  • POWER TO THE PEOPLE, Free Art - One Per Customer Please! Participating artists: Dike Blair, Kinke Kooi, Jesse Bransford, Taylor Davis, Paul Baumann, Gina Magid, Tracy Miller, John Torreano, Richard Kern, Kay Rosen, Ben Snead, David Shaw, Alex Brown, Howard Johnson, Oona Stern, Steel Stillman, Michael St. John, Mai Braun, Kevin Larmon, Nancy Shaver, Earl Swanigan, Douglas Melini, Bruce Brosnan, Robert Goldman, Alan Wiener, Jackson, Bobbie Oliver, Renata de Andrade, Aaron Sinift, John Mitchell, Ted OSullivan, Bill Jenkins, Bill Komoski, Tony Feher, Lorenzo De Los Angeles, Kanishka Raja, Michael St. John, Josh C. Nusbaum, Juli Raja, Oliver Warden, Nigel Poor, Carl Ferrero, Jesse Sadia, Jonathan Hartshorn, Daniel McDonald, Ula Einstein, Janet Carkeek, Kazimira Rachfal, Lisa Beck, Gary Batty, Roy McMakin, Irene Hanenbergh, Doug Henders & Staci MacKenzie, Franck Andre Jamme, Sam Gordon, Julia Fish, Giles Lyon, Tamara Gonzales, Suzanne Adelman, Keith Walsh, Billy Miller, Carl DAlvia, Steve McCall, Holly Coulis, Doug Holst, Stefano W. Pasquini, Don Powley, Joan Nelson, Glenn Suokko, Bernard Klevickas, Todd Knopke, Katherine Newbegin, Isabella Kirkland, Jake Ewert, John Fekner & Don Leicht, Jeri Felix, Maria Marta Radman, Clint Jukkala, Jean Foos, Dirk Rowntree, Tyler Vlahovich, Amy Sarkisian, Jessica Nissen, Douglas Ward Kelley, Lindsay Benedict, Boniato, Avi Adler, Charles Lahti, Nancy Murphy Spicer, Michael Rodriguez, Claudia Schwalb, Diane June, Troy June, Hans Accola, Janine Gordon, Rosalie Knox, Jerry Phillips, Mie Yim, Bill Weiss, Bruno Fazzolari, Amy Feldman, Mike Swenson, John Ortiz, Mark Cranford, Mamie Holst, Eric Amouyal, Jonah Groeneboer, Eric Dever, Julie Sass, Ridley Howard, Rebecca Potts, Bobby Goldman, James Sheehan, Robert Fontanelli, Max Razdow, Nancy Becker, Pamela Fraser, Lael Marshall, Patricia Satterlee, Dennis Kardon, David Rubin, Molly Herman, Michael Voss, Charles Hagen, Laura Newman, Sarah Brenneman, Eric Schnell, Jeanne Quinn, Jon Leon, Vivian Kahra, Jim Duesing, Karla Knight, Emma Coyle, Fred Cray, Theresa Swanick, Ivelisse Jimeniz, Donna Ruff, Zilworth & Brotmeyer, Richard Brachman, Gavin WIlson, Lynn Rosenfeld, Rosaire Appel, Jerry Van De Wiele, Andrea Morganstern, Cara Enteles, Ted Gahl, Liz n Val, Michael Ottersen, Nathaniel Robinson, Richard Rezac, Julia Fish, David Frye, Scooter LaForge, Paul Brainard & Peter Huttinger at FEATURE INC., (FREETURE), 131 Allen Street, 6-8
  • Workspace Open Studio Weekend at LMCC, 125 Maiden Lane, 2nd fl., 9th & 14th fls., free with RSVP, 12-5 open studios, 6-8 reading/performance
  • Wyatt Nash Cast of the End at Ramiken Crucible, 221 East Broadway at Clinton Street, 6-9
  • Inside OUT curated by Micaela Giovannotti w/ Graham Caldwell, Pawel Wojtasik, Wilfredo Ortega at Artists Alliance Inc. (Cuchfritos project space), 120 Essex Street, betw Delancey & Rivington, 4-6
  • Kara Hearn Tremendous at Recess Activities, Inc., 41 Grand Street, 6:30-9
  • Remembering Baghdad: An Evening of Iraqi Music, with Yair Dalal, Omar Bashir & Erez Mounk at Pomegranate Gallery, 133 Greene Street, $20 with RSVP, 7pm
  • Tour - Dorothea Tanning Early Designs for the Stage at The Drawing Center, 35 Wooster Street, 2pm
  • Sarah Vanderlip at APF Lab, 15 Wooster Street, betw Canal & Grand, 6-8
  • Shepard Fairey MAY DAY at Deitch Projects, 18 Wooster Street, 6-9
  • Susan Wides Art & Entertainment at Kim Foster Gallery, 529 West 20th Street, 6-8
  • Fausto Melotti I magnifici sette at Gladstone Gallery, 530 West 21rst Street, 6-8
  • Sarah Lutz Recent Work at Lohin Geduld Gallery, 531 West 25th Street, 5-7pm
  • Tomoko Kagami Black & White at Onishi Gallery, 521 West 26th Street, 4-7pm
  • Lannie Hart Steel Lace at SoHo20 Gallery, 547 West 27th Street, Ste. 301, 4-7pm
  • Closing - Sally Brody New Paintings & Prints at Atlantic Gallery, 135 West 29th Street, 6th fl., 3-5
  • Performance, Anna Barham, David Bohl, Kit Fitzgerald, Michael Capio, Michah Stansell, Peter Gordon, Rosa Barba, White Suns Video Feedback curated by ACEast Curatorial Collective at Hunter College Times Square Gallery, 450 West 41st Street, betw 9th & 10th Avenues, 7-9
  • Closing - Arakawa, Madeline Gins Undisembodied at The Guggenheim Museum, 1071 5th Avenue at 89th Street, 6-8
  • I See Myself In You curated by Wayne Northcross at Bronx Art Space, 305 East 140th Street, Ste. 1A, opening time TBD
  • Reading: Boteros de la Noche: 7 poems / 7 languages / 7 prints Poetry Reading by Raul Zurita & Etchings by Valerie Mejer at Northern Manhattan Arts Alliance (NoMAA), at 189th Street, 178 Bennett Avenue, 3rd fl., RSVP 212.568.4396  info@nomaanyc.org, 3-5
  • 4th Annual Mott Haven Open Studio Tour at Bronx Council on the Arts, 1738 Hone Avenue at 189th Street, 6-8
  • Smack Mellon Kentucky Derby Party & Art Auction Benefit at Smack Mellon, 92 Plymouth Street at Washington, $250, Brooklyn, Dumbo, 4pm
  • Mayday! Mayday! Daniel Doubrovkine, Eliza Stamps, Elizabeth Rabinovici, Erika Hess, Garnet T. Vaccaro, J.A.Holt, Jake Remington, Tom Thomson  at CCCP Gallery, 8 Marcy Avenue, entrance on Hope Street, Brooklyn, 36-8
  • SNIFF curated by Leah Stuhltrager & Lynn del Sol w/James George, Karolina Sobeska at Dam Stuhltrager Gallery, 38 Marcy Avenue, Brooklyn, 6-10
  • Cris Dam & Mark Andreas For Everything We've Got at Dam Stuhltrager Gallery, 38 Marcy Avenue, Brooklyn, 8-midnight
  • Performance, Doom Trumpet, Guitars, Mythical Legends, Rachel Mason, The Alembic Duet Sonic Medicine Wheel Ceremony Shows created by Kenric & Shanna McDowell at Numu Arts Collective, 75 Stewart Avenue, (on the roof unless it rains), $5, Brooklyn, Bushwick, 8
  • Thee Wild Roses Show w/ Ben Gocker, Doug McQueen, Jameson Brusseau, Jarrett Mitchell, Joshua Doster, Kevin Lips at 245 Varet Street, 245 Varet Street, Brooklyn, Bushwick, 7pm
  • Target First Saturdays: Spring Fever at Brooklyn Museum, 200 Eastern Parkway, free, Brooklyn, 5-11pm
  • Thee Genesis Breyer P-Orridge Tag Sale at Famous Accountants, 1673 Gates Avenue, Brooklyn, 12-6
  • Open Studio Weekend at Screwball Spaces, 183 Lorraine Street, 3rd fl., Brooklyn, 12-6
  • Drawing Blood Milkandsemenweb w/ Eric Ayotte, Eliza Myrie, Owen Rundquist, Karin Stothart, Brian Zeeger curated by Kathleen Smith w/ Brian Zegeer, Eliza Myrie, Eric Ayotte, Karin Stothart, Owen Rundquist at Work Gallery, 65 Union Street, Brooklyn, 6-9
  • Grand opening of Shangri-La, 100 Sutton Street, betw Norman Ave & Nassau Ave, Brooklyn, 8, rsvp@shangrilastudio.com
  • Bronx Food Summit at Hostos Community College, 500 Grand Concourse at East 149th, Bronx, 9am-5 but register

Friday April 30th
  • SVA MFA Open Studios at SVA, 133 West 21rst Street at 6 Avenue, fl.s 8 & 9, 12-8
  • Greg Smith at Susan Inglett, 522 West 24th Street, 6-8
  • Masters of Merriment w/ Alex Yudzon, Conor McCreedy, Danielle Bitton, Gigi Chen, Glenn Palmer-Smith, I-Ling Eleen Lin, Katelyn Alain, Lisa Lebofsky, Yun-Woo Choi at Volume Black, 929 Broadway at 22nd Street, 6-9
  • John Giorno Black Paintings & Thanx 4 Nothing Drawings at Nicole Klagsbrun Gallery, 526 West 26th Street, #213, 6-8'
  • Reception for Eric Freeman at Fred Torres, 527 West 29th Street, 6-8
  • Slide Fest: ICP-Bard MFA Program at International Center of Photography (ICP) (School), 1114 6th Avenue at West 43rd Street, $5, 7-9
  • Workspace Open Studio Weekend at LMCC, 125 Maiden Lane, 2nd fl., 9th & 14th fls., free with RSVP, 7-9
  • Night Fishing w/ Joyce Kim, Kadar Brock, Logan Grider, Luis Macias, Mark Schubert, Stas Volovik at Thierry Goldberg Projects, 5 Rivington Street, betw Bowery & Chrystie, 6-8
  • Kai Lumumba Barrow, Malcolm Goff, Odinga Kwiza: To Come at Brecht Forum, 451 West Street, 7:30
  • Liu Bolin On Fire at Eli Klein Fine Art, 462 West Broadway, betw Prince & Houston, 6-9
  • Kai Lumumba Barrow, Malcolm Goff, Odinga Kwiza: To Come at Brecht Forum, 451 West Street, 7:30
  • Liu Bolin On Fire at Eli Klein Fine Art, 462 West Broadway, betw Prince & Houston, 6-9
  • Vladimir Bachinsky curated by Caroline Glemann at Liloveve, 457 Grand Street, Brooklyn, 5-9
  • Monica Canilao We Are Dust at Cinders Gallery, 103 Havemeyer Street, Store #2, Brooklyn, 7-10
  • The 'sh' sound was difficult curated by Deric Carner Alisha Trimble, Erik Scollon, Fanny Allie, Gregg Evans, Nathan Austin, Renata Espinosa & Ryan Saylor, Sally Szwed & Michelle Levy & Zefrey Throwell at Louis V E.S.P., 140 Jackson Street, Ste. 4D, Brooklyn, 7-10
  • Hell, No! at David Louis Fierman Art Projects (Convent of Saint Cecilia), Brooklyn, 21 Monitor Street, 7-11pm
  • Book launch, Marisol Espaillat Strange Nights: A Collection of Short Stories at Northern Manhattan Arts Alliance (NoMAA) at 189th Street, 178 Bennett Avenue, 3rd fl., RSVP 212.568.4396, info@nomaanyc.org, Brooklyn, 5:30
  • Tim Lokiec at Klaus von Nichtssagend Gallery, 438 Union Avenue, Brooklyn, 7-9
  • Kamilla Talbot, Maggie Tobin at Rico, 384 Atlantic Avenue, Brooklyn, 6-8
  • Vladimir Bachinsky curated by Caroline Glemann at Liloveve, 457 Grand Street, Brooklyn, 5-9
  • Industrious Sentiment Transition Closing- Erica Reade, Jon Michael Anzalone, Lemia Monet Bodden at Division of Human Works, 1501 Broadway, Brooklyn, 6-9
  • Alex White Mazzarella Society Under Fire at Soapbox Gallery, 636 Dean Street, Brooklyn, 6-9
  • Performance, Holly Faurot, Joel Mellin & Sarah H. Paulson at The Chocolate Factory, 59 49th Avenue, $15, Queens, 8-9:30

Thursday April 29th
  • Parsons MFA Design + Technology Thesis Symposium at Parsons (Sheila C. Johnson Design Center), 66 5th Avenue, 6-8
  • Jockum Nordstrom, Mamma Andersson "Who is sleeping on my pillow?" at David Zwirner, 525 West 19th Street, 6-8
  • Chris Verene (Performance) Town Hall Meeting at Postmasters Gallery, 459 West 19th Street, 6:30-8:30
  • Dee Shapiro, Peter Reginato at Andre Zarre Gallery, 529 West 20th Street, fl. 7, 6-8
  • Transfer Function at ZieherSmith, 516 West 20th Street, 6-8
  • SVA MFA Open Studios at SVA, 133 West 21rst Street at 6th Avenue, 8th & 9th fls., 5-9
  • Carey Young, Chris Marker, Christian Marclay, Douglas Huebler, Kelley Walker, Seth Price, Walid Raad, Wayne Gonzales Reprise at Paula Cooper Gallery, 465 West 23rd Street, 6-8
  • Julie Heffernan, Boy, Oh Boy at P.P.O.W., 511 West 25th Street, Ste. 301, 6-8
  • Andrew Stahl New Paintings at Robert Steele Gallery, 511 West 25th Street, 6-8
  • Ann Marie Heal, Ingeborg ten Haeff at Nabi Gallery, 137 West 25th Street, 6-8
  • Convergence at Paula Barr, 508/526 West 26th Street, #9G, 6-8
  • Shirazeh Houshiary Light Darkness at Lehmann Maupin, 540 West 26th Street, 6-8
  • Rallou Malliarakis Illuminations: New Depictions of Trees & Their Branches at First Street Gallery, 526 West 26th Street, fl. 9, 5-8
  • Mark Ryden The Gay 90's: Old Tyme Art Show at Paul Kasmin Gallery, 293 Tenth Avenue at West 27th Street, 6-8
  • Nic Rad PeopleMatter Art Giveaway at Rare, 547 West 27th Street, Ste. 514, 6-8
  • Richard Barnes, Animal Logic at Foley Gallery, 547 West 27th Street, 5th floor, 6-8
  • Talk, Athena Tacha: Public to Private at SoHo20 Gallery, 547 West 27th Street, Ste. 301, $7, RSVP suggested, 7-9
  • Sally Brody New Paintings & Prints at Atlantic Gallery, 135 West 29th Street, 6th fl., 6-8
  • Open Studio: w/ Caleb Freese, Erin Diebboll, Golnar Adili, Joell Baxter, Nicolas Touron, Ronny Quevedo, Sandra Chi, Sara Eichner, Shani Peters, Tai Hwa Goh, Yunmee Kyong at the Lower East Side Printshop Spring Open Studio at Lower East Side Printshop, 306 West 37th Street, 6th fl., 6-9
  • Carmen Herrera Recent Works at Latin Collector, 537 West 57th Street, 4th fl., 6-9
  • ACRIA Unframed 2010 Benefit, curated by Neville Wakefield at The Iconic Manhattan House, 200 East 66th Street at 3rd Ave, 6-9 $20
  • Joseph Szabo at Gitterman, 170 East 75th Street, betw 3rd & Lexington, 6-8
  • Will Insley Onecity: Wall fragments, drawings + photographs of abstract buildings curated by James Cavello at Westwood Gallery, 568 Broadway at prince Street, Ste. 501, 6-8
  • Book Signing, Jessica Jiji "Sweet Dates In Basra" at Pomegranate Gallery, 133 Greene Street, 6-9
  • Modern Folk at Aicon Gallery, 35 Great Jones Street at 4th Street, 7-10
  • Rick Prol, Break Out at Love Shine, 543 East 6th Street, 6-9
  • Valerie Caris Blitz, Woman In Yesod + Valerie Caris Blitz, Selected Works at ABC NO RIO, 156 Rivington Street, (betw Clinton & Suffolk) 7-9
  • Kira Greene Feastiality at A.I.R. Gallery, 111 Front Street, Brooklyn, Dumbo, 6-9
  • Arty Party, a guided stroll with SONYA, meet at Brooklyn Brazilian Jiu-Jitsu, 412 Myrtle Ave, betw Vanderbilt Ave & Clinton Ave, Brooklyn, 5:30, rsvp info@sonyaonline.org
  • The Secret Garden Benefit Party at Dumbo Arts Center (DAC),  30 Washington Street, $75 online, $85 at the door, Brooklyn, Dumbo,7-10
  • Tara DePorte Heart Strings at Gitana Rosa Gallery, betw Roebling & Havemeyer, 19 Hope Street, #7, Brooklyn, 7-10
  • Talk, Collecting in Design at Brooklyn Museum, 200 Eastern Parkway, Brooklyn, $20,- free entry- if you act today... 7-8:30

Wednesday April 28th (My Birthday)
  • Painters/Painting, moderated by Tom Sanford Kamrooz w/ Aram, Dike Blair, Holly Coulis, David Humphrey, & Deborah Kass at apexart, 291 Church Street, betw Walker & White, 6
  • John Breiner at Panda, 139 Chrystie Street, betw Delancey & Broome, 6-9
  • Open City reading at KGB, 85 East 4th Street, betw Bowery & 2nd, 7
  • Schadenfreude Sports Bar at 179 Canal, 179 Canal at Mott, 9
  • Remember the Upstairs Lounge curated by Dan Cameron, No Longer Empty at No Longer Empty (Upstairs Lounge), 447 West 16th Street, 6-8
  • Benefit: Groundbreaking art preview & reception at Figment (The Gershwin Hotel), 7 East 27th Street, $75, 6-10
  • Talk, What We See & What We Know with Mark Strand at The Frick Collection, 1 East 70th Street, free, 6
  • Idris Kahn Conversations With Contemporary Artists at The Guggenheim Museum, 1071 5th Avenue at 89th Street, $10, 6:30
  • Performance, CPR Completion Of Year One! celebration & performance at Center for Performance Research (CPR), Brooklyn, 361 Manhattan Avenue, Unit 1, 8
  • Workshop- Idea Party! Help in Hard Times at Bric Rotunda Gallery, 33 Clinton Street, 7pm
  • Talk, Abstract Art, A Living Legacy at The Newark Museum, Newark, 49 Washington Street, RSVP rsvp@newarkmuseum.org, 6-7 reception, 7-8 program

Tuesday April 27th
  • Thing.net (THE THING) presents VIRAL VENTURE: a digital movie by Joseph Nechvatal (projection consists of... imagery of Nechvatal's most recent artificial-life computer virus attacking his digital images. Score is by Rhys Chatham, recorded at the Sacre-Coeur Basilica in Paris using 400 electric guitars) at WHITE SLAB, 77 Delancey Street (Southeast corner of Allen and Delancey) Transit: F to Delancey St.; J/M/Z to Essex Street, at 8:30 & 10:00pm Free
  • BOMB 29th Anniversary Gala, The National Arts Club, 15 Gramercy Park S, betw Park & Irving, 6, $250
  • Martine Malle at Ennagon, 50 Greene Street, betw Grand & Broome, 6-9
  • Sylvain Flanagan presents his new work at Charlie Horse, 28 Marcy Ave at Hope Street, Brooklyn, 8-10
  • Nathan Hilu curated by Walter O'Neill at Educational Alliance (Ernest Rubenstein Gallery), 197 East Broadway, 2-4pm
  • Allison Gildersleeve, Erik Jeor at Allegra LaViola Gallery, 179 East Broadway, 6-9
  • Charles Yuen, Charlotte Schulz, Mary Carlson, Ming Fay, Nick Ghiz, Seth Michael Forman at Lesley Heller Workspace, 54 Orchard Street, 6-8
  • Benefit: BOMB Gala & Auction at National Arts Club, 15 Gramercy Park South, $250 & up, 6-10
  • Gary Hill Book party, Screening + Conversation at EAI, Electronic Arts Intermix, 535 West 22nd Street, 5th fl., RSVP info@eai.org, 6:30
  • Susan Hockadday Plastic Nature at SoHo20 Gallery, 547 West 27th Street, Ste. 301, 5-7pm
  • Lannie Hart Steel Lace at SoHo20 Gallery, 547 West 27th Street, Ste. 301, 5-7pm
  • Workshop: I Want To Share Pizza With You!! A Workshop with CYA at EFA Gallery, 323 West 39th Street, RSVP michelle@efanyc.org, 6:30-8:30
  • John Little Ecliptic Terrane at Spanierman Modern, 553 East 58th Street, RSVP alicehammond@spanierman.com, 6-8
  • Book party, Grotesk: a decade of Swiss design lost in Brooklyn at Spoonbill & Sugartown, Booksellers, Brooklyn, 218 Bedford Avenue, 6-8
  • Naoko Kagawa where is my buterfly at Ouchi Gallery, 170 Tillary Street, Ste. 507, 7-10

Monday April 26th
  • Out of the Ensemble at Comix new The Copper Room, 353 West 14th Street at 9th Ave, 8, $5
  • Gravid Water, created by Stephen Ruddy, at UCB, 307 West 26th Street, betw 8th & 9th, 8, $5
  • Sylvain Flanagan presents his new work at Charlie Horse, 28 Marcy Ave at Hope Street, Brooklyn, 8-10

Sunday April 25th
  • Tim Barbers Mystery Night presented by Family at Thirty Days, 70 Franklin Street, betw Broadway & Church, 7, 
  • David Hajdu & Karen Oberlin perform + Baby Soda Jazz Band at Jalopy Theatre,, 315 Columbia Street at Hamilton, betw Woodhull & Rapelye, Brooklyn, 8, $10
  • Open Studios at Marie Walsh Sharpe Art Foundation, 20 Jay Street, fl. 7, Brooklyn, Dumbo, fl. 7, 2-612-5

Saturday April 24th
  • William Anastasi at Gering & Lopez, 730 5th Ave, betw 56th & 57th, 6-8
  • MFA Open Studios at Hunter College (Times Square Gallery), 450 West 41rst Street, betw 9th & 10th Ave.s, 2-6
  • Shifter 16 at Printed Matter, 195 10th Ave, betw 21st & 22nd, 5-7
  • Book Signing, Maira Kalman Various Illuminations (of a Crazy World) at Julie Saul Gallery, 535 West 22nd Street, 4-6
  • Simon English Full English at Robert Goff Gallery, 537 West 23rd Street, B, 6-8
  • Open Kitchen curated by Nunu Hung w/ Brad Darcy, Bruce Richards, Colette Fu, Elaine Tin Nyo, Ho-Jang Liu, Hyoungsun Ha, I-Hua Lee, Kai-Yuan Tszen, Meredith Allen, Michael Pribich, Morgan O'Hara, Rex Hausmann, SungHo Choi, Tamara Kostianovsky, Trong G.Nguyen &Yi-Chang Chen at Da Gallery of Korean American Association of Greater New York (KAAGNY), 149 West 24th Street, fl. 6, 6-8
  • Tadanori Yokoo The Aesthetics of End. Early Silkscreens from 1965-1971 at Friedman Benda Gallery, 515 West 26th Street, 6-8
  • Shawn Barber Tattooed Portraits: Chronicle at Joshua Liner Gallery, 548 West 28th Street, fl. 3, 6-9
  • Martin Schwenk Secret Life of Plants at Number 35, 39 Essex Street, betw hester & grand, 6-8
  • Happiness Is inaugural exhibition w/ David Abir, Gordon Stevenson at TS+ Plus Projects, 287 Spring Street, betw Varick & Hudson, 6-9,
  • Bryan Zanisnik performs After-Klang & the Excise of Time, part of Domestico, a performance series curated by Cecilia Jurado at Y Gallery, 355A Bowery, betw 3rd & 4th, basement, 7-8:30pm
  • Steve MacDonald The Last Dragon at Fuse Gallery, 93 Second Avenue, betw 5th & 6th Streets, 7-10
  • Julia Forrest Illusion at Chashama, 30 West 8th Street, 6-9
  • Open Studios at Marie Walsh Sharpe Art Foundation, 20 Jay Street, fl. 7, Brooklyn, Dumbo, fl. 7, 2-6
  • Talk, Phong Bui in conversation with David Levi Strauss at Marie Walsh Sharpe Art Foundation, 20 Jay Street, fl. 7, Brooklyn, Dumbo, 1-2pm
  • Performances, Sound & Sky at Williamsburg Art & Historical Center, 135 Broadway, suggested donation $5, Brooklyn, 3pm
  • Performance, Beyond Baroque at Williamsburg Art & Historical Center, 135 Broadway, suggested donation $5, Brooklyn, 7:30pm
  • Workshop: Artist Trading Card Workshop at NURTUREart Gallery, Brooklyn, 910 Grand Street, 3-5 workshop, Brooklyn, 5-6
  • Benefit: Street Art New York Auction: Free Arts NYC at Factory Fresh, 1053 Flushing Avenue, betw Morgan & Knickerbocker, Bushwick, Brooklyn, 7-11pm
  • Works Progress: A Recession Art Show w/ Alison Wilder, Amanda Boulton, Angela Jann, Cubby West, Emily Francois, Ian Trask, Jonathan Kambouris, Julie Floersch, Katerie Gladdys, Megan Berk, Shawn Yu, Zach Chupa at The Invisible Dog, 51 Bergen Street, Brooklyn, 6-midnight
  • Automatic Constructivism curated by Eric Ayotte w/ Caleb Kayin, Colin Oulighan, Jan Mollet, Jason Nickel, Sandra Mack-Valencia, Thomas Saffle at Work, 65 Union Street at Van Brunt, Brooklyn, 6-9
  • Jeff Way Works on Paper 1970's to 2010 at M55 Art, 44-02 23rd Street, Queens, 6-8
  • PopRally Presents Saturday Sessions printmaking with 4rth Estate at P.S.1, 22-25 Jackson Avenue at 26 Avenue, $5 suggested donation, Queens, 4-7pm

Friday April 23rd
  • My Secret Political Resistance, a conversation on Art, Politics, & Social Practice with Diamela Eltit, Dalida Maria Benfield & Carla Herrera-Prats moderated by Gabriela Rangel at Cooper Union (The Great Hall), 7 East 7th Street, 6
  • David Lyle, James Rieck at Lyons Wier Gallery, 175 Seventh Avenue at West 20th Street, 6-9
  • Brad Killam, Katharina Grosse, Michelle Grabner, Molly Zuckerman-Hartung, Philip Vanderhyden at Leo Koenig (Projekte), 541 West 23rd Street, 6-8
  • Wendy White Up w/ Briquette at Leo Koenig, 545 West 23rd Street, 6-8
  • Lee Boroson Universal Solvent at Sara Meltzer Gallery, 525 West 26th Street, 6-8
  • MFA Open Studios at Hunter College (Times Square Gallery), 450 West 41rst Street, betw 9th & 10th Ave.s, 6-10
  • Talk, An Evening with Sam Jury at International Center of Photography (ICP) (School), 1114 Avenue of the Americas at West 43rd Street, $5, 7-9
  • Jarbas Lopes Park Central at Tilton Gallery, 8 East 76th Street, 6-8
  • MFA Open Studios at New York Academy of Art, 111 Franklin Street, 5-9
  • Liquid Door w/ Hilario Isola, Matteo Norzi at Art in General, 79 Walker Street, betw Broadway & Lafayette, 6-8
  • The Point Suite Pop Up Show at INVEN.TORY, 237 Lafayette Street, 6-9
  • Brian Rothwell ILLBEGOTTEN curated by Misha Tyutyunik at Collective Consciousness NYC, 10 Jay Street, Ste. 605, Brooklyn, Dumbo, 5-11pm
  • Open Studios at Marie Walsh Sharpe Art Foundation, 20 Jay Street, fl. 7, Brooklyn, Dumbo, 6-9
  • Smoke Bath to benefit The Fresh Air Fund curated by Peter Sutherland at Capricious Space, 103 Broadway, betw Bedford & Berry, Brooklyn, 7-9
  • Who's Afraid of Ornament curated by Natasha Kurchanova at NURTUREart Gallery, Brooklyn, 910 Grand Street, 7-9
  • Ryan Mrozowski at Pierogi, 177 North 9th Street, Brooklyn, 7-9
  • The Invisible Dog Store Grand Opening at The Invisible Dog, 51 Bergen Street, Brooklyn, 6-10
  • Materia: Investigative Collaborations in Health/Medicine + Art at Cabinet, 300 Nevins Street, Brooklyn, 6-8
  • Closing, Ari Fish, Korakrit Pamelalee Refashion at Tompkins Projects, 127 Tompkins Avenue, Brooklyn, 7-9

Thursday April 22rst
  • Parsons BFA Fine Arts Thesis Exhibition at Parsons (Sheila C. Johnson Design Center), 66 Fifth Avenue at 13th Street, 6-8
  • Carrie Mae Weems + Lynette Yiadom-Boakye, Essays And Documents at Jack Shainman, 513 West 20th Street, 6-8
  • Lynette Yiadom-Boakye, Essays And Documents at Jack Shainman Gallery, 513 West 20th Street, 6-8
  • Brice, Collins, Gualdoni, Palmer Invitational at Kathryn Markel Fine Arts, 529 West 20th Street, fl. 6, 6-8
  • Tod Wizon Little Darknesses + Stuart Cumberland Gone/There at Nicholas Robinson Gallery, 535 West 20th Street, 6-8
  • Ben Hotchkiss Villages at Ricco/Maresca Gallery, 529 West 20th Street, fl. 3, 6-8
  • Patrick Lee at Ameringer McEnery Yohe, 525 West 22nd Street, 6-8
  • Colette, India Evans, GIRL TALK  at Pavel Zoubok Gallery, 533 West 23rd Street, 6-8
  • Talk, Shirin Neshat Women Without Men at SVA (Visual Arts Theater), 333 West 23rd Street, 7pm
  • Jus Juchtmans Look Again at Margaret Thatcher Projects, 539 West 23rd Street, 6-8
  • Workshop: Sewing Social wear whatever clothing you have that needs repair & our team of darners will mend you at Robert Goff Gallery, 537 West 23rd Street, B, 6:30-8:30pm
  • Stephen Ellis Insects & Flowers at Von Lintel Gallery, 520 West 23rd Street, 6-8
  • Recent Work w/ Carol Inez Charney, Derek Buckner, Erika Kohr Island & Niizeki Hiromi at George Billis, 555 West 25th Street, 2nd fl., 6-8
  • Karen Dow, Lauren Bergman American Fragment at Tria Gallery, 531 West 25th Street, 6-8
  • Mohamed Bourouissa Peripheries at Yossi Milo, 525 West 25th Street, 6-8
  • Ansonia Trio, performing tangos by Astor Piazzolla along with works by Beethoven & Brahms at Nabi Gallery, 137 West 25th Street, 7pm
  • Altered States of Reality, An Exhibition of Analog & Digital Fine Art Photography at Agora Gallery, 530 West 25th Street, 6-8
  • Alix Pearlstein, Benjamin Dowell, Brian Lund, David Malek, Fay Ray, Jennifer Cohen, Kate Gilmore, Lisha Bai Compose! organized by Smith-Stewart at David Krut Projects, 526 West 26th Street, fl. 8, 6-8
  • Alexandre Arrechea Elasticity at Magnan Metz Gallery, 521 West 26th Street, 6-8
  • Joan Linder Cost of Living at Mixed Greens, 531 West 26th Street, 6-8
  • Jonathan Hammer, Kovno/Kobe at Miyako Yoshinaga Art Prospects, 547 West 27th Street, 2nd Fl., 6-8
  • Alexander Charriol The Human Flow at KiptonART, 4 East 27th Street, 6-9
  • Alexander Charriol at 4 East 27th Street at 5th Ave, 6-9
  • Performance, Patricia Weiss, Susanne Thiemann Bonding at Martos Gallery, 540 West 29th Street, 7pm & 7:30
  • Spring Gala After Party: inspired by the sounds of brazil at New Museum of Contemporary Art, 7 World Trade, $100, 10pm-1am
  • New Museum Gala After Party at Barclay, 250 Greenwich Street, performance by Forro in the Dark, $100, 10pm
  • Jihay Kang at Raandesk Gallery (Punch & Judy), 26 Clinton Street, betw Stanton & East Houston, 7-9
  • Christopher Makos Christopher Makos Polaroids at Christopher Henry Gallery, 127 Elizabeth Street, 6-9
  • Florian & Michael Quistrebert Brothers of the Shadow curated by Martha Kirszenbaum + Alex Rose& Crush Fanzine reception at Envoy, 131 Chrystie Street at Broome, 6-8
  • Mark Price, Designer End Game Strategies at Christina Ray, 30 Grand Street, Ground fl., 7-9
  • Gardar Eide Einarsson Another Modern Moment Completed at Team, 83 Grand Street, betw Wooster & Greene, 6
  • Leon Golub Live & Die Like a Lion + Dorothea Tanning Early Designs for the Stage at Drawing Center, 35 Wooster Street, betw Grand & Broome, 6-8
  • Christopher Pierro, David Imlay, Dmitry Borshch, Goldie Yorke, Helene Berson, James Edwin, Kate Durkin, Kenneth Browne, Melanie Diaz Birthright curated by Sharon R. Reaves at Michael Mut Gallery, 97 Avenue C, 6-9
  • Lisa Yuskavage in conversation with Robert Storr at The 92nd Street Y, 92nd Street at Lexington, 8:15, $27
  • Erika Disckstein Little Buddha at Society Coffee, 2104 Frederick Douglass Boulevard, 7:30-9
  • Fast Trash, curated by Juliette Spertus at RIVAA Gallery, 527 Main Street, Roosevelt Island, 6-9
  • In Bloom, Female artists celebrating visions of Spring across multiple media at Elisa Contemporary Art Gallery, 5622 Mosholu Avenue, Bronx, 5:30-7:30pm
  • Shifting Normal celebrating earth day with Provocative Nation at Kevin Barry Gallery, 25 Victory Boulevard, Staten Island, 6-9
  • The Combat Paper Project, Healing Through Art curated by Jared Ash (panel discussion & reception) at Newark Public Library, Newark, 5 Washington Street, Newark, 6-8 
  • Smoke Bath, a benefit exhibition to support The Fresh Air Fund at Capricious Space, 103 Broadway at Berry, Brooklyn, 7-9
  • Pauline Galiana, Hovey Brock & Robert Szot at Muriel Guepin, 47 Bergen Street, betw Smith & Court, Brooklyn, 6-9
  • Festive and fashionable attire The Year's Ball will celebrate the landmark partnership betw the Museum and the Metropolitan Museum of Art in creating the largest and most comprehensive costume collection in the world) at Brooklyn Museum of Art, 200 Eastern Parkway, $75 for 1 ticket/$125 for two tickets, 6:30-12am

Wednesday April 21st
  • Lee Bul, New Works at Lehmann Maupin, 201 Chrystie Street, 6-8
  • Clare Grill, Kristen Schiele The Forest for the Trees + Elektra at Sloan Fine Art, 128 Rivington Street, 6-8
  • Kristen Schiele, Elektra + Clare Grill, The Forest for the Trees at Sloan Fine Art, 128 Rivington Street, 6-8
  • Talk, Nebojsa Seric Shoba in Conversation with Drazen Pantic & Jovana Stokic at Location One, 26 Greene Street, 7pm
  • Exhibit of Artwork From The 2010 Tribeca Film Festival Art Awards at Chanel Boutique, 134 Spring Street, 11am-7pm
  • Stefan Eins "Eins at Creon" at Creon, 238 East 24th Street, #1B, at 2nd Ave, 7-10
  • One Night Only at Lana Santorelli Gallery, 110 West 26th Street, 6-9
  • Douglas Florian, Letting In the Light + Amy Wilson, It takes time to turn a space around at Bravin Lee Programs, 526 West 26th Street, Ste. 2W, 6-8
  • Ketta Ioannidou The Upward Spiral at Chashama (window space), 266 West 37th Street, 6-8
  • Perry Bard & Lenore Malen in conversation at NYPL, Mid-Manhattan Branch, 455 5th Ave, 6th fl., at 40th Street, 6:30-8

Tuesday April 20th
  • Performance, Morgan O'Hara, Peter Gregson Live Transmission The Lab No.1 at Roger Smith Arts, 4501 Lexington Avenue at East 47th Street, 6
  • Jennifer Spatz & Justin Allen In the Fence at The Cooper Union, 7 East 7th Street, 6-8
  • Albert Maysles & Peter Sutherland in conversation at Thirty Days NY, 70 Franklin, betw Broadway & Church, 7, presented by Family Bookstore
  • A multimedia presentation by Sam Stephenson The Making of The Jazz Loft Project at BookCourt, 163 Court Street, Brooklyn, 7pm
  • "secret beach" at Ouchi Gallery, 170 Tillary Street, Ste. 507, Brooklyn, 7-10

Monday April 19th
  • Sofa New York at The Park Avenue Armory, 67th & Park, 12-6
  • Berry Sakharof with J Viewz at Le Poisson Rouge, 158 Bleecker at Thompson, 8, $55

Sunday April 18th
  • Sofa New York at The Park Avenue Armory, 67th & Park,  12-6
  • Sibylle Peretti A Thin Silver Lining at Heller Gallery, 420 West 14th Street, 6-8
  • Nancy Spero (1926-2009): A Public Commemoration Of Her Life And Work at Cooper Union (The Great Hall), 7 East 7th Street, 3pm
  • Reuben Cox at Blackston, 29C Ludlow Street at Hester, 6-8
  • Performance by Mike Bones at Thirty Days NY, 70 Franklin Street, betw Broadway & Church, 7
  • Talk, Michael Chiabaudo at Eyelevel BQE, 364 Leonard Street, Brooklyn, 4-6
  • Sharon Lawless at RHV Fine Art, 683 6th Avenue, Brooklyn, 6-8
  • An Exercise in Misreading, a response to An Act of Mischievous Misreadings curated by Anna Gritz at ISCP, 104 Metropolitan Ave, Brooklyn, 5

Saturday April 17th
  • Brent Green Gravity Was Everywhere Back Then at Andrew Edlin Gallery, 1134 Tenth Avenue, 6-9
  • Tamar Halpern Short Trip To Nowhere at D'Amelio Terras, 525 West 22nd Street, 6-8
  • Jennifer Poon A Temporary Space at Claire Oliver, 513 West 26th Street, 6-8
  • Talk, Burning Desire at Michael Mazzeo Gallery, 526 West 26th Street, fl. 2, 2-4pm
  • Alain Vaes at George Adams, 525 West 26th Street, 5-7
  • Seven on Seven, Rhizomes Art/Technology Event at New Museum, 235 Bowery at Spring, 2:30, ticket prices vary
  • Buff Monster at Giant Robot, 437 East 9th Street, betw 1st & Ave. A, 6:30
  • Gettin' Paid With Razorblades by See One at 47 Monroe Gallery, 47 Monroe Street, 8-12am
  • Talk, Bozena Koncic Badurina More Passive Than Every Passivity at Art in General, 79 Walker Street, betw Broadway & Lafayette, 4pm
  • A Communist Gala at Artists Alliance Inc. (Cuchfritos project space), 120 Essex Street, betw delancey & rivington, 12-7pm
  • Sofa New York at The Park Avenue Armory, 67th & Park, 11am-8 (13th International Exposition of Sculpture Objects & Functional Art) at Armory (Park Avenue
  • Brett Fletcher Lauer in discussion with poets Timothy Donnelly & Jennifer Kronovet at NYPL, 5th Ave at 42nd Street, 6-7:30, presented by CLMP
  • Select Gender | Curators Panel Discussion curated by Elle Perez, Paolo Morales & Rafael Soldi at Farmani Gallery, 111 Front Street, Ste. 212,Brooklyn, Dumbo, 7-8
  • Whitney Claflin Nothing to Blame But Gemini at Real Fine Arts, 673 Meeker Avenue, Brooklyn, Greenpoint, 7-10
  • 3rd Year Anniversary at English Kills Art Gallery, 14 Forrest Street, Brooklyn, Bushwick, 16-9
  • WORK/Wassaic Benefit, I Heart Art, small works by over 100 emerging & midcareer artists w/ Ed Epping, Daniel Hertzberg, Lisa Iglesias, Rafael Bogarin, Steve Powers, Barbara Takenaga, Collaboration by Isca Greenfield-Sanders, Sebastian Blanck and Joshua Abelow, Tod Seelie, Sarah Walko, Kristine Taylor, Eve + Bowie, Elan Bogarin at WORK Gallery, 65 Union Street, 1-5

Friday April 16th
  • Matthew McKelway, Prof. of Japanese Art History at Columbia, presents an afternoon of Japanese art & cultural traditions w/ Tomoko Murakami (tea master), Kaoru Watanabe (musician), Japanese arts and cultural traditions at The Chelsea Art Museum, 556 West 22nd Street, free with museum admission, 4
  • Joel Shapiro at The Pace Gallery, 534 West 25th Street, by invitation only
  • International Juried Photography Exhibition at Rogue Space, 508 West 26th Street, 9E, 6-9
  • Workshop: Book Arts Lounge: You Can Do a Graphic Novel with Barbara Slate at Center for Book Arts, 28 West 27th Street, fl. 3, $10, 6-9
  • Hilda Shen, Laura McCallum Reconstructing Paper at Cheryl McGinnis Fine Art, 555 8th Avenue, Ste. 710, 6-8
  • Auction, Fete De Verre at UrbanGlass (Capitale), 130 Bowery, 6:30-8 cocktails, 8-10:30 auction
  • Hanna Liden As Black As Your Hat at Half Gallery, 208 Forsyth Street, 6-8
  • Performance, Michael Alan Tent City at ABC No Rio, 156 Rivington Street, betw Clinton & Norfolk, $20, 6 screening, 7pm-12am performance
  • Yasmina Alexandra Nysten The 7 Minute Special at Kleio Projects, 153 1/2 Stanton Street, 6-8
  • de la Haba Dawn of a New Era curated by Raul Zamudio Taylor at NY Studio Gallery (NYSG), 154 Stanton Street at Suffolk Street, 7-9
  • Amy Greenfield, Annysa Ng, Debra Jenks, Gabert Farrar, Kaeko Shabana, Marcy Brafman, Michael Zansky, Moira McDonald, Sally Curcio, Tom Bogaert curated by David Gibson, Jennifer Junkermeier, Linda Griggs, Lynn del Sol & Savannah Spirit at LZ Project Space, 164 Suffolk Street, 7-9
  • Jack Robinson Scannograms at gallery nine5, 24 Spring Street, 6-8
  • Daniel Bayles, Gina Osterloh, Patrick Jackson at Kate Werble Gallery, 83 Vandam Street at Hudson Street, 6-8
  • Screening: Robin Weng Fujian Blue at Asia Society, 70 Street: 725 Park Avenue, $7 members; $9 students/seniors; $11 nonmembers, 6:45
  • Sofa New York at The Park Avenue Armory, 67th & Park, 11-7
  • Asian Art & Antique - Let There be Antique! at NYCoo Gallery, 1133 Broadway, Ste. 335, 5-7:30
  • JMR of Clouds & Something Else at Mighty Tanaka Gallery, 68 Jay Street, Ste.Brooklyn, Dumbo, 416, 6-9
  • Angelina Gualdoni, Kelly Keliher, Shawn Upton, Sophia Peer, Zoe Nelson X.x. curated by Jay Pluck at Art 101, Brooklyn, 101 Grand Street,Brooklyn, 7-9
  • An Act of Mischievous Misreading curated by Anna Gritz w/ Edgar Leciejewski, Erin Shirreff, Gal Peltier, John Baldessari, Lars Laumann, Mario Garcia Torres, Meris Angioletti, Sean Landers, Terence Gower & Zena Verda Pesta at ISCP, Brooklyn, 1040 Metropolian Avenue, fl. 3, Brooklyn, 6-8
  • Talk, Memory Is Your Own Museum a bunk bed Albert Mobilio & Geoffrey OBrien in conversation at Cabinet, 300 Nevins Street at President, Brooklyn, 7-9
  • Panspermia Gregory Curry & Lisa DiLillo open at the Front Room, 147 Roebling Street, Brooklyn, 7-9
  • Chuck Kelton Run From View + Shelton Walsmith Day For Night at Causey Contemporary, 92 Wythe Avenue, Brooklyn, 6-9
  • Industrious "Sentiment" Transition w/ Erica Reade, Jon Michael Anzalone & Lemia Monet Bodden at Division of Human Works, 1501 Broadway, Brooklyn, 6-10

Thursday April 15th
  • Jac Leirner, Osso at Yvon Lambert Gallery, 550 West 21st Street, 6-8
  • Siobhan Liddell Ordinary Magic at CRG Gallery, 535 West 22nd Street, 6-8
  • Between the Bricks & the Blood: Transgressive Typologies curated by Damon Brandt, Steven Kasher at Steven Kasher Gallery, 521 West 23rd Street, 6-8
  • Jim Campbell Exploded View at Bryce Wolkowitz Gallery, 505 West 24th Street, 6-8
  • Matthias Schaller Elfering - 1642 at Danziger Projects, 534 West 24th Street, 6-8
  • Jim Campbell Exploded View at Bryce Wolkowitz Gallery, 505 West 24th Street, 6-8
  • Camomile Hixon, Sparkle at Tria Gallery, 531 West 25th Street, #5, 6-8
  • Reading- Ben Luzzatto, Ellie Ga & Marisol Limon Martinez Spring Artist's Reception curated by Ugly Duckling Presse at P.P.O.W., 511 West 25th Street, Ste. 301, 6:30
  • Ion Zupcu Painted Cubes at Clamp Art, 531 West 25th Street, 6-8
  • Rina Castelnuovo Moments from Israel at Andrea Meislin Gallery, 526 West 26th Street, fl. 2, 6-8
  • Barbad Golshiri Nothing Is Left to Tell at Thomas Erben Gallery, 526 West 26th Street, fl. 4, 6-8:30
  • The Art of Anthony De Bernardin inaugural exhibition at Ron Jagger Fine Art, 236 West 26th Street, Ste. 503, 6-8
  • Jon Kessler Predators at Pace Prints, 521 West 26th Street, fl. 3, 6-8
  • Nicolas Touron, The Kingdom at Virgil de Voldere Gallery, 526 West 26th Street, Rm 416, 6-8
  • Nina Yuen, White Blindness at Lombard-Freid Projects, 531 West 26th Street, 6-8
  • Asya Reznikov Up-Routed at Nancy Hoffman Gallery, 520 West 27th Street, 6-8
  • Continuing Color Abstraction curated by Relia Streetuart-Hunt, at The Painting Center, 547 West 27th Street, 5th fl., 6-8
  • Eirik Johnson Sawdust Mountain at Aperture Foundation, 547 West 27th Street, fl. 4, 6pm
  • Peter Korniss at Hungarian Cultural Center, 447 Broadway, 5th fl., betw Howard & Grand, 6-8
  • MK Guth & Jocko Weyland at Franklin Parrasch, 20 West 57th Street, betw 5th & 6th, 6-8
  • Dana Levy at Nicelle Beauchene, 21 Orchard Street at Canal, 6-8
  • Yanna Soares Driftwood at CVZ Contemporary (Safe Harbor), 446 Broadway, betw Grand & Howard, fl. 3, 9
  • Christopher Payne Asylum at Clic, 255 Centre Street, 6-9
  • Book Party, Elias Khoury White Masks at Pomegranate Gallery, 133 Greene Street, 6:30-8:30
  • Closing- Drawing Out: Student Artwork from the Drawing Connections Program at The Drawing Center, 35 Wooster Street at11th Street, 5-7pm
  • ICI Spring Book Sale at Independent Curators international (ICI), 799 Broadway, Ste. 205, 2-7pm
  • Screening, Pema Tsedan (Wanma Caidan) The Silent Holy Stones at Asia Society, 725 Park Avenue at 70th Street, (register online), 6:45
  • Jose Acosta, paintings at Queens Museum of Art, Flushing Meadows Corona Park, Meridian Rd. Flushing, 4-9
  • Performance, Andrew Hurst at Norte Maar (Storefront), 16 Wilson Avenue, RSVP suggested, Brooklyn, Bushwick, 7:30
  • Book party- Cartographies of Time by Daniel Rosenberg & Anthony Grafton at Cabinet, 300 Nevins Street, 7-9
  • Christopher Griffith States at Randall Scott Gallery, 11 Front Street, Ste.204, Brooklyn, Dumbo, 16-8:30
  • The Vanishing Icons of Metropolitan Ave. curated by Karen Hudges at City Reliquary, 370 Metropolitan Ave at Havemeyer, Brooklyn, 7-10

Wednesday April 14th
  • Nanni Fontana Violence in Honduras, a youth phenomenon in a troubled country at 255Canal, 255 Canal Street, fl. 4, 6-9
  • Structured curated by Jeff Bergman w/ Austin Kennedy, Eliza Stamps, Heidi Nielson, Lauran Pascarella, Matthew Trygve Tung, Michael Neff, Nathan Kensinger, Sara Eichner & William S. Dutterer at Art Connects New York (Spattered Columns Gallery), 491 Broadway, Ste.500, 6-8
  • Classical Myths Transformed 3rd-year BFAers in Illustration and Cartooning Department curated by Tom Woodruff at SVA (Visual Arts Gallery), 601 West 26th Street, fl. 15, 6-8
  • Garo Manga, 1964-1973 organized by Ryan Holmberg at Center for Book Arts, 28 West 27th Street, fl. 3, 6-8
  • Talk, Street Seen: The Psychological Gesture of American Photography, 1940-1959 at International Center of Photography (ICP) (School), 1114 6th Avenue at West 43rd Street, $5, 7-9
  • Talk, Muse Fuse with Ed Winkleman at NURTUREart Gallery, 229 Leonard Street, Brooklyn, 7pm
  • Look Left: Readings from the South Asian Women's Creative Collective at Bric Rotunda Gallery, 33 Clinton Street, Brooklyn, 7pm

Tuesday April 13th
  • Fred Tomaselli speaks at Christies, 20 Rockefeller Plaza, 49th Street, betw 5th & 6th, 6:30, $15, call 212.988.7700, ext 210 for tickets
  • Tom Wesselmann Plastic Works at Maxwell Davidson, 724 Fifth Avenue at West 57th Street, fl. 4, catalogue available, 5:30-7:30
  • Arthur Szyk, Methods of a Master Illuminator curated by Irvin Ungar at Broome Street Gallery, 498 Broome Street, 6-9
  • Talk, Rochelle Feinstein at SVA, 133 West 21rst Street at 6 Avenue, 6:30
  • Juju for the Blood, A Mix-Your-Own-Power Workshop/ Performance with Heather Hart organized in conjunction with Common Jive at EFA Gallery, 323 West 39th Street, RSVP to michelle@efanyc.org, 6:30-8:30
  • Sanae Yoshikawa Forgiveness at Ouchi Gallery, 170 Tillary Street, Ste.507, Brooklyn,6-9
  • Benefit: Lucky Draw at SculptureCenter, 44-19 Purves Street, Queens, 6pm reception, 7:30 The Draw

Monday April 12th

Sunday April 11th
  • Alix Pearlstein Talent and Finale at On Stellar Rays, 133 Orchard Street, 6-8
  • Becket Bowes Failure Canon at Rachel Uffner Gallery, 47 Orchard Street, 6-8
  • Marjorie Strider at Bridge Gallery, 98 Orchard Street,
  • Mindy Veissid Personal Work at Bar Breton, 254 Fifth Avenue at 28th Street, 7-10pm
  • The 50th Anniversary New York Antiquarian Book Fair at The Park Avenue Armory, 650 Park Avenue at East 67th Street, $20, noon-5pm
  • Propagating Eden: Uses and Techniques of Nature Printing in Botany and Art at Wave Hill, 675 West 252nd Street, Glyndor Gallery, 1-4
  • Assembling Narratives: Quilting Impulses in Contemporary Art at Dorsky Gallery, 11-03 45th Ave at 11th Street, LIC, Queens, 2-5
  • Spring Fever organized by Nicole Russo & Ridley Howard at 106 Green, 106 Green Street, Brooklyn, Greenpoint, 5-8
  • Talk, John Adam Staszyn A Sense of Humor at Sugar, 449 Troutman Street, RSVP to 718-417-1180, Bushwick, 2pm
  • Vsevolod Pudovkin's Mechanics of the Brain, with Michael Hagner in conversation with D. Graham Burnett at Cabinet, 300 Nevins Street, Brooklyn, 7-9

Saturday April 10th
    • Spencer Sweeney Egyptian Diving Board Part II at Gavin Brown's Enterprise, 620 Greenwich Street at Leroy Street, 6-8
    • Darren Norman, Eric Poitevin, Juliette Losq curated by Luise Kaunert at Theodore: Art (Ecoartspace), 53 Mercer Street, 6-8
    • Off The Map; Rutgers in New York MFA Grads at White Box (WBX Bowery), 329 Broome Street, betw Bowery & Chrystie, 5-9
    • Brian Leo This Air is Full at Leo Kesting Gallery,  812 Washington Street at 12th Street & Gansevoort, 7-10pm (silk screen event)
    • Eric White, Fulvio Di Piazza, Nicola Verlato Three-Handed at Jonathan LeVine Gallery, 529 West 20th Street, fl. 9, 7-9
    • Talk, Mona Kuhn Native at Flowers Gallery, 529 West 20th Street, 3pm
    • Hungry Man, Reach for a Book. It is a Weapon, curated by What, How & for Whom at Printed Matter, 195 10th Ave, betw 21st & 22nd, 5-7
    • Tamy Ben-Tor performs at Stefan Stux, 350 West 25th Street, 4
    • Margeaux Walter Crowded at Winston Wacher Fine Art, 530 West 25th Street, 1-3pm
    • The 50th Anniversary New York Antiquarian Book Fair at The Park Avenue Armory, 650 Park Avenue at East 67th Street, $20, noon-7pm
    • Screening, Pema Tsedan (Wanma Caidan) The Search at Asia Society, 725 Park Avenue at 70th Street, (register online), 3:30
    • A conversation w/ Christy Rupp & Andrew Garn at A.M. Richard Fine Art, 328 Berry Street, fl. 3, Brooklyn, 4-5pm
    • Screening of Crude a film by Joe Berliner at A.M. Richard Fine Art, 328 Berry Street, fl. 3, Brooklyn, 5-7pm
    • Rachel Youens Cornucopias at Open Source, 255 17 Street, betw 5th & 6th Avenue, Brooklyn, 7-10pm
    • Benefit: Crack-a-Thon at MF Gallery, 213 Bond Street, Brooklyn, 7-10
    • Marni Kotak at EIDIA House, Plato's Cave, 14 Dunham Place, betw Broadway & S 6th, Brooklyn, 1-6, RSVP to eidiahouse@earthlink.net
    • Gergely Laszio & Yad Hanna perform at ISCP, 1040 Metropolitan Ave at Morgan, Brooklyn, 7
    • Bloodlines at Eyelevel BQE, 364 Leonard Street at Withers, Brooklyn, 5-8:30
    • Never Think small - Redux! & The Artful Scriptorium at climate/gallery, 37-24 24th Street, Ste.402, Queens, 6-9
    • Loli Kantor There Was A Forest: Jewish Life in Eastern Europe Today: 2005-2009 at Dutch Kills Gallery, 37-24 24th Street, Suite 402, Queens, 6-9
    • Beyond the Colony of Kitsch w/ Annysa Ng, Bing Lee, Heungman, Kaho Albert Yu, Samson Young, Sin-Ying Ho & Teresa Kwong at Crossing Art Gallery, 136-17 39th Avenue, Queens, 2-5pm
    • Fuktionlust, curated by Sam Farnsworth w/ Eve Biddle, John Delk, Melissa Barrett, Philip Sirois, Rachael Wren, Sanford Wintersberger at Local Project, 45-10 Davis Street at Jackson Ave, (Graffitti Building in front to the PS1), Queens, 6-9
    • Performance, Liz Magic Laser Flight at P.S.1, 22-25 Jackson Avenue at 26 Avenue, Queens, 4-6pm
    • Talk, Constructive Spirit, Abstract Art in South & North America, 1920s-50s at The Newark Museum, 49 Washington Street, Newark, 10am-5pm








Food

Survival Seed Vaultâ„¢ $99
NYC


Education and training

Industry news publications

Syndication guidelines

Chain news services

Associations and organizations

Special interest associations


Collected interviews maintained at YouTube can be found here.

or here...

Radio Schedule

(Interviews arePacific Coast USofA Time)

(past radio interview archives) here

To purchase with a check or money order, send EMAIL address and check/mo for $10 payable to:

Tenax

4305 Biscay St NW

Olympia WA 98502.



Courage To Resist

Gold Star Families for Peace

Iraq Veterans Against the War

Military Families Speak Out

Veterans Against the Iraq War

Veterans for Common Sense

Veterans for Peace

Vietnam Veterans Against the War

Vietnam Veterans of America Foundation

VotersForPeace


http://inteldaily.com/

Categories

Analysis CommentaryEconomy Geopolitics Peak Oil
 
IntelFilterIntelligence Energy Defense Sci/Tech World VideosSex Trade Trafficking Societ

The scientists/entrepreneurs/philosophers who inspire the project's ethical goal that
public safety is the foremost versus profit, as that will ultimately lead to the greatest profitability.